Nauka

Najstarsze kręgowce żyły na Antypodach

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 19:00
W Australii odkryto skamieniałości najstarszych zwierząt szkieletowych sprzed setek milionów lat.
Skamielina
SkamielinaFoto: sxc.hu.

Zwierzęta o nazwie Coronacollina acula żyły 560-550 mln lat temu. Jest to okres geologiczny zwany ediakarem, kiedy Ziemię opanowały niezwykłe formy życia - organizmy wielokomórkowe o wielokrotnej symetrii ciała czy na przykład przypominające kształtem liść paproci.

Po nastaniu kambru i pojawieniu się zwierząt o podwójnej symetrii ciała, czyli takiej, jaka dominuje dzisiaj, organizmy ediakarańskie wyginęły.

Ediakar, którego nazwa pochodzi od wzgórz w Południowej Australii, trwał pomiędzy 630-542 mln lat temu. Kambr, wraz z którym nastąpiła eksplozja bioróżnorodności życia na Ziemi, trwał pomiędzy 542-488 mln lat temu. - Uważano, że aż do kambru zwierzęta miały wyłącznie miękkie ciała - wyjaśnia prof. Mary Droser z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside. To jej zespół dokonał najnowszego odkrycia w Australii. Opis wyników badań ukazał się na łamach najnowszego numeru pisma "Geology".

Coronacollina posiada częściowy szkielet. Jak podkreśla Droser, jest to najstarszy przypadek tej ważnej innowacji ewolucyjnej. Zwierzę miało kształt przypominający naparstek, a strukturę zbliżoną do gąbek. Nie potrafiło się poruszać. Mierzyło kilka centymetrów wielkości, jednak z jego ciała wyrastało dodatkowo kilka "szpikulców" o długości 20-40 cm. Nie wiadomo, w jaki sposób rozmnażało się.

- Często łączymy szkielety z drapieżnictwem, ponieważ są one pomocne przeciwko drapieżnikom. Jednak Coronacollina używała go jedynie dla podtrzymywania ciała. W ediakarze nie było bowiem drapieżników - podsumowuje badaczka.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Australia
Czytaj także

Na pustyni w Mongolii odkryto gniazdo dinozaurów

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2011 09:50
Zdaniem naukowców, dzięki odkryciu można będzie lepiej poznać obyczaje dinozaurów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkrycie roku: Polacy znaleźli odcisk stopy dinozaura

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 14:28
W Muzeum Ziemi w Warszawie natrafiono na skamieniałość dinozaura protoceratopsa z odciśniętym obok w skale śladem jego stopy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeopteryks był czarny jak węgiel

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 17:30
Archeopteryks miał pióra czarne jak smoła, w dodatku o mocnej budowie. Może to znaczyć, że praptak potrafił latać – informują naukowcy na łamach "Nature Communications".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chińczycy odkryli las sprzed 300 milionów lat

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 22:00
Pozostałość tropikalnej puszczy odnaleziono w warstwach popiołu wulkanicznego w północnych Chinach. Na podstawie tych "paleontologicznych Pompejów" naukowcy opisują dawną ekologię i klimat.
rozwiń zwiń