Nauka

Coraz mniej morskich ptaków

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 12:48
Prawie połowa gatunków ptaków morskich na świecie traci na liczebności – wynika z badania, które opisano w magazynie "Bird Conservation International”.
Cieśnina Dardanele
Cieśnina Dardanele Foto: (fot. Wikimedia Commons)

Zgodnie z analizami 28 proc. gatunków tych ptaków jest silnie zagrożonych wyginięciem. Działacze ochrony przyrody są szczególnie zaniepokojeni losem ptaków z rodziny albatrosów. Ptakom szczególnie zagraża komercyjne rybołówstwo i niszczenie gniazd przez szczury oraz inne inwazyjne gatunki.

Ptaki morskie stanowią zaledwie 3,5 proc. ogółu ptasich gatunków, jednak badacze z organizacji BirdLife International uważają, że są one ważnym wskaźnikiem kondycji oceanów. Z badania BirdLife International wynika, że maleje liczebność 47 proc. spośród 346 gatunków tych ptaków.

Badacze twierdzą, że morskie gatunki są bardziej zagrożone niż inne. - Są głównymi drapieżnikami ekosystemów morskich. Fakt, że jedna trzecia jest zagrożona wyginięciem, świadczy o tym, że należy ochronić ich siedziby i miejsca, w których szukają pożywienia – powiedział portalowi BBC prof. John Croxall z BirdLife International.

Organizacja oceniła status ptaków w imieniu organizacji ochrony przyrody International Union for Conservation of Nature (IUCN), która zajmuje się publikowaniem międzynarodowej Czerwonej Księgi, zawierającej listę gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Na tej liście 5 proc. gatunków ptaków morskich należy do kategorii krytycznie zagrożonych. Jednym z nich jest burzyk balearski, którego można zaobserwować latem np. w Wielkiej Brytanii. Badanie wykazało również, że wyginięcie może grozić 17 spośród 22 gatunków ptaków z rodziny albatrosów.

Działacze ochrony przyrody alarmują, że ptaki morskie dziesiątkuje komercyjne rybołówstwo, gdyż wiele ptaków ginie zaplątanych w sieci i liny. Dodatkowym problemem są inwazyjne gatunki jak szczury czy dzikie koty, które wynoszą z gniazd pisklęta i jaja.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: BBC fakt Wielka Brytania
Czytaj także

Jak odróżnić mewę od rybitwy?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 13:27
Nie sugerujmy się tym, że nad rzeką częściej spotkamy rybitwę, a nad morzem na pewno mewę. Ptaki te często zmieniają miejsce swojego pobytu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Weterynarz uratował orła metodą usta-usta!

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2011 09:00
A doładnie: usta-dziób. Agencja AP podała, że lekarz z miasta Bend w stanie Oregon ocalił życie amerykańskiego orła bielika, stosując sztuczne oddychanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Intensywne zaloty grożą wypaleniem seksualnym

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2011 12:05
Chęć uchodzenia za najatrakcyjniejszego ptaka może mieć ciemne strony - w przypadku hubary saharyjskiej nadmierne eksponowanie wdzięków może prowadzić do przedwczesnego seksualnego wypalenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mewia Łacha nie tylko dla mew

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 16:18
- Od lipca do września siedzimy tu i obrączkujemy ptaki. W ostatnich latach obserwujemy także przyrastającą populację fok - opowiada Szymon Bzoma z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych "Kuling".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Duże ptaki uciekają od ludzkiego hałasu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2011 12:00
Z głośnych okolic wynoszą się zwłaszcza ptaki większe, które wydają odgłosy o stosunkowo niskich częstotliwościach. Najtrudniej jest ptakom większym, które wydają z siebie odgłosy o niższych częstotliwościach.
rozwiń zwiń