Nauka

Ważne nie tylko, co jesz, ale też kiedy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 14:35
Myszy, którym pozwolono jeść jedynie przez osiem godzin na dobę, były zdrowsze, niż osobniki jedzące bez ograniczeń czasowych, nawet jeśli spożywały więcej tłuszczów - zauważyli naukowcy z Kalifornii.
Zastawiony stół
Zastawiony stółFoto: SXC

Szukanie związku pomiędzy epidemią otyłości a porami posiłków ma sens, zwłaszcza że w późniejszych godzinach częściej podejmujemy mniej zdrowe decyzje żywieniowe - uważa badacz Satchidananda Panda z Salk Institute w kalifornijskim La Jolla. Na śniadanie sięga się przecież po owoce i zboża, a wieczornym posiłkom często towarzyszą wysokokaloryczne lody i alkohol. Zdaniem badaczy, zegar biologiczny jest ściśle powiązany z metabolizmem, a zaburzenie tej relacji może zaowocować wzrostem wagi i cukrzycą.

Panda oraz jego koledzy podawali dwóm grupom myszy wysokotłuszczowe pokarmy. Jedna mogła jeść, kiedy chciała, druga - jedynie w ciągu ośmiogodzinnego przedziału czasowego. Obie grupy konsumowały taką samą liczbę kalorii. Dwie kolejne grupy były na zdrowej diecie w takich samych warunkach - podał serwis New Scientist.

Trzy miesiące później waga myszy jedzących „na okrągło” wysokotłuszczowe pożywienie zwiększyła się o 28 procent. Poziom cukru w ich krwi także wzrósł, co może powodować wystąpienie cukrzycy. Ponadto zwierzęta miały uszkodzoną wątrobę. Dla porównania myszy żywiące się w podobny sposób, ale przez osiem godzin dziennie, pozostały zdrowe, nie miały nadwagi, a wyniki ich badań były zadowalające. Badacz sądzi, że skrócony czas jedzenia daje organizmowi więcej czasu na przyswajanie składników odżywczych bez napływu nowych.

- Zawsze skupiano się na tym, co ludzie jedzą. Nie zbiera się natomiast danych, o której to robią - podkreślił Panda. Jego zdaniem poszczególne organy mają w ciągu dnia momenty, kiedy pracują bardziej lub mniej efektywnie. Te cykle są decydujące, jeśli chodzi o szereg procesów w organizmie, a częste jedzenie może je zaburzać.

(ew/pap)

Czytaj także

Kolor jedzenia ma znaczenie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 11:30
Warzywa i owoce można podzielić ze względu na kolorystykę. Czerwone wpływają na serce. Zielone - na układ oddechowy. Białe chronią przed infekcjami, a fioletowe wpływają na pracę wątroby. Żółte chronią wzrok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dużo jesz, mało pamiętasz

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 00:24
Wysokokaloryczna dieta ma związek z częstszymi zaburzeniami pamięci u osób starszych - wynika z badań zaprezentowanych podczas dorocznego zjazdu American Academy of Neurology.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie, którzy jedzą często czekoladę są szczuplejsi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2012 11:24
Naukowcy doszli do takich wniosków po analizie prawie tysiąca przypadków w USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najzdrowsza dieta na świecie? Na pewno nie w...

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 15:15
Dawniej w tym biednym kraju ludzie rzadziej jedli mięso, a częściej świeże warzywa, ryby i owoce, a także oliwę i czerwone wino.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jedz truskawki - będziesz zdrowszy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2012 11:30
Rozpoczął się sezon truskawkowy. Co prawda cena truskawek nie schodzi na razie poniżej 10 złotych, ale warte są grzechu. Nie dość, że są pyszne to i bardzo zdrowe.
rozwiń zwiń