Nauka

Wytworzyli wspomnienia gryzoniom

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2012 12:50
Naukowcom udało się stworzyć krótkotrwałe wspomnienia w izolowanej komórce mózgowej myszy. Czy kiedyś będzie można kupić szczepionkę ze wspomnieniami?
Wytworzyli wspomnienia gryzoniom
Foto: sxc.hu
W izolowanych tkankach mózgu gryzoni udało się wytworzyć krótkotrwałe zapisy pamięciowe. O swoim dokonaniu piszą naukowcy na łamach "Nature Neuroscience".
Pamięć można podzielić na deklaratywną (jest to np. zapamiętywanie faktów) i niejawną (pamięć związana np. z umiejętnością gry na fortepianie). Z kolei w obrębie pamięci deklaratywnej można wyróżnić pamięć długo- i krótkotrwałą. W pamięci krótkotrwałej wspomnienia są przechowywane od kilku do kilkunastu sekund.
 
Naukowcy Ben W. Strowbridge i Robert A. Hyde z Case Western Reserve University School of Medicine w USA odkryli, w jaki sposób można w sztucznie wyizolowanej tkance mózgu wytworzyć krótkotrwałe wspomnienia.
 
"Po raz pierwszy w historii udało się znaleźć sposób na przechowywanie bezpośrednio w tkance mózgowej informacji przez kilka sekund na temat zarówno następstwa czasowego, jak i bodźców" – opisuje Strowbridge. Badania dotyczyły krótkotrwałej pamięci deklaratywnej.
 
Badacze użyli tkanki mózgowej gryzoni. Wykazali, że potrafią generować w niej wspomnienia, aktywując jedną z czterech ścieżek przebiegania bodźców. Wspomnienia były przechowywane w części mózgu zwanej hipokampem przez ponad 10 sekund.
 
"Typ aktywności, który włączaliśmy w izolowanych fragmentach mózgu, był podobny do tego, co inni naukowcy wykazywali, badając małpy wykonujące zadania wymagające krótkotrwałych wspomnień" – wyjaśnia Hyde.
 
Poznanie działania pamięci jest ważne dla zrozumienia natury takich chorób neurodegeneracyjnych, jak alzheimer czy parkinson, które zaburzają normalne procesy pamięciowe

O swoim dokonaniu naukowcy donoszą na łamach "Nature Neuroscience". W swoich badaniach naukowcy skupili się na mechanizmach pamięci krótkotrwałej. To ta, która odpowiada za przechowywanie w pamięci numeru telefonu, którego dopiero co użyliśmy. 

Pamięć można podzielić na deklaratywną (jest to np. zapamiętywanie faktów) i niejawną (pamięć związana np. z umiejętnością gry na fortepianie). Z kolei w obrębie pamięci deklaratywnej można wyróżnić pamięć długo- i krótkotrwałą. W pamięci krótkotrwałej wspomnienia są przechowywane od kilku do kilkunastu sekund. 

Naukowcy Ben W. Strowbridge i Robert A. Hyde z Case Western Reserve University School of Medicine w USA odkryli, w jaki sposób można w sztucznie wyizolowanej tkance mózgu wytworzyć krótkotrwałe wspomnienia. - Po raz pierwszy w historii udało się znaleźć sposób na przechowywanie bezpośrednio w tkance mózgowej informacji przez kilka sekund na temat zarówno następstwa czasowego, jak i bodźców – opisuje Strowbridge.

Badania dotyczyły krótkotrwałej pamięci deklaratywnej. Badacze użyli tkanki mózgowej gryzoni. Wykazali, że potrafią generować w niej wspomnienia, aktywując jedną z czterech ścieżek przebiegania bodźców. W dodatku wspomnienia krótkotrwałe mogły być związane z ustalonym przez naukowców kontekstem. Były one przechowywane w hipokampie przez ponad 10 sekund.

Typ aktywności, który wytworzyli naukowcy, był podobny do tego, jaki inni naukowcy wykazywali, badając małpy wykonujące zadania wymagające krótkotrwałych wspomnień. - Tam trwała zwykle od 5 do 10 sekund – wyjaśnia Hyde. 

Poznanie działania pamięci jest ważne dla zrozumienia natury takich chorób neurodegeneracyjnych, jak alzheimer czy parkinson, które zaburzają normalne procesy pamięciowe.

(ew/PAP/Times)

Zobacz więcej na temat: Ameryka Północna USA
Czytaj także

Niezawodna pamięć robocza

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2010 07:20
Pamięć robocza po uszkodzeniu hipokampa lub innych struktur mózgu może nadal funkcjonować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od 45 lat słabnie pamięć i zdolność analizy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 22:14
Funkcje mózgu: pamięć, zdolność rozumienia, analizy i przyswajania sobie nowej wiedzy słabną od 45 roku życia, a nie po ukończeniu 60 lat jak dotychczas sądzono - twierdzą naukowcy University College w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ile się wyśpisz, tyle zapamiętasz na starość

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 00:54
Ilość oraz jakość snu w nocy mogą mieć wpływ na to, jak sprawna będzie nasza pamięć w przyszłości – wynika z amerykańskich badań, o których informuje serwis internetowy EurekAlert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tabletka na zapomnienie…

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 23:10
O tabletkach na zapominanie, ale tylko złych rzeczy rozmawialismy w audycji "W cztery oczy" 1 kwietnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chorym na Alzheimera nie można pomóc? Farmaceuci się poddają

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 09:56
Dwie amerykańskie firmy farmaceutyczne zamierzają zrezygnować z prac nad nowym lekiem na chorobę Alzheimera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manipulują snami szczurów. Wkrótce także ludzkimi!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 13:20
Badaczom z Massachusetts Institute of Technology udało "dostać się" do mózgów śpiących gryzoni...
rozwiń zwiń