Na Słońcu znów się dzieje
Na tarczy naszej dziennej gwiazdy pojawił się nowy, bardzo aktywny obszar. Właśnie popisał się wybuchem z najsilniejszej grupy X - informuje SpaceWeather.com.
Na wschodnim brzegu tarczy Słońca pojawił się aktywny obszar oznaczony numerem 1598. Od kiedy znajduje się w polu naszego widzenia, popisał się on wybuchami klasy C i klasy M.
20 października można było zobaczyć nawet eksplozję typu M9, której niewiele zabrakło do wejścia na najwyższy poziom oznaczony literą X. Silne promieniowanie ultrafioletowe związane z tym wybuchem, po 8 minutach dotarło do Ziemi powodując powstanie fal jonizacyjnych w górnych warstwach atmosfery, co zakłóciło łączność na falach radiowych o niskiej częstotliwości.
Dzisiaj obszar 1598 wyemitował rozbłysk klasy X1. Spowoduje to zapewne zakłócenia fal radiowych na wyższych szerokościach geograficznych. Rozbłyskowi nie towarzyszył koronalny wyrzyt masy (CME), a zatem chwilowo nie należy spodziewać się zórz polarnych.
Od kiedy znajduje się w polu naszego widzenia, popisał się on wybuchami klasy C i klasy M.
20 października można było zobaczyć nawet eksplozję typu M9, której niewiele zabrakło do wejścia na najwyższy poziom, oznaczony literą X. Silne promieniowanie ultrafioletowe, związane z tym wybuchem, po 8 minutach dotarło do Ziemi, powodując powstanie fal jonizacyjnych w górnych warstwach atmosfery, co zakłóciło łączność na falach radiowych o niskiej częstotliwości.
Wczoraj, 23 października, obszar 1598 wyemitował rozbłysk klasy X1. Spowoduje to zapewne zakłócenia fal radiowych na wyższych szerokościach geograficznych. Rozbłyskowi nie towarzyszył jednak koronalny wyrzut masy (CME), a zatem chwilowo nie należy spodziewać się zórz polarnych. Wydaje się jednak, że to nie ostatnie słowo tego aktywnego obszaru.
(ew/PAP/Spaceweather.com)