Nauka

Ślęża odsłania relikty nieznanych budowli

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 13:00
Od dawna wiadomo, że Ślęża odgrywała kiedyś niezwykłą rolę. Wydawało się jednak, że znamy większość tej historii. Okazało się, że nie. Relikty nieznanych kamienno-ziemnych konstrukcji odkryli tam właśnie archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.
Ślęża
ŚlężaFoto: Julo/Wiki.
Relikty kamienno-ziemnych konstrukcji i otaczający je wał odkryli archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr) w rejonie Góry Gozdnicy w Masywie Ślęży.
"Wstępne badania powierzchniowe i wykopaliskowe wykazały, że jest to pierwsze skupisko budynków o charakterze mieszkalnym - nie licząc grodu w Będkowicach, znalezione w rejonie Masywu Ślęży" – wyjaśnia Patryk Chudzik z IA UWr, który na konstrukcje natknął się 4 lata temu.
 
Domostwa wzniesiono na fundamencie kamienno-ziemnym. Jeden z kilku przebadanych mierzył 9,5 m na 8,4 m. Szacowana powierzchnia użytkowa wynosiła, zdaniem badaczy, nieco ponad 50 m kw. Badania wykopaliskowe pozwoliły określić sposób wznoszenia jego ścian. Składały się one z dwóch rzędów usypisk kamienno-ziemnych, w dolnej partii wzmocnionych niewypaloną gliną. Między usypiskami oraz w wewnętrznej części domu wbito słupy o średnicy 15 cm.
 
Domniemaną osadę otaczał mur lub wał, który do dziś zachował się maksymalnie do wysokości prawie 1 m. Archeolodzy przypuszczają, że do wnętrza osady wiodła od strony południowej drewniana brama, gdyż w tym miejscu stok jest najłagodniejszy i nie zachowały się tam relikty umocnień.
 
Pośród budynków znaleziono podkowę, której wiek archeolodzy szacują na przełom XIV i XV stulecia. Osada mogła powstać na przełomie XII i XIII wieku, ale z tego okresu nie zachowały się żadne ślady.
 
Niektórzy badacze sugerują, iż jest być może osada, w której przez bardzo krótki okres bytowali mieszczanie wrocławsko-świdniccy, którzy zebrali armię, w celu ataku na Husytów, którzy stacjonowali w zamku na szczycie Ślęży i rabowali okoliczne wsie i osady.
 
Badania powierzchniowe i wykopaliskowe wykonano w 2008-2009 roku, dzięki finansowaniu Rady Kół Naukowych Uniwersytetu. W pracach uczestniczyli studenci Instytutu Archeologii oraz student Instytutu Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego, pod merytorycznym nadzorem prof. UWr dr. hab. Artura Błażejewskiego.
 
Szczegółowe wyniki dotychczasowych badań ukażą się w periodyku „Śląskie Sprawozdania Archeologiczne” nr 55 w 2013 roku.

- Wstępne badania powierzchniowe i wykopaliskowe wykazały, że jest to pierwsze skupisko budynków o charakterze mieszkalnym, nie licząc grodu w Będkowicach, znalezione w rejonie Masywu Ślęży – wyjaśnia Patryk Chudzik Uniwersytetu Wrocławskiego. Na konstrukcje natknął się już 4 lata temu. 

Domostwa wzniesiono na fundamencie kamienno-ziemnym. Jeden z kilku przebadanych mierzył 9,5 m na 8,4 m. Szacowana powierzchnia użytkowa wynosiła, zdaniem badaczy, nieco ponad 50 m2.

Badania wykopaliskowe pozwoliły określić sposób wznoszenia jego ścian. Składały się one z dwóch rzędów usypisk kamienno-ziemnych, w dolnej partii wzmocnionych niewypaloną gliną. Między usypiskami oraz w wewnętrznej części domu wbito słupy o średnicy 15 cm. Domniemaną osadę otaczał mur lub wał, który do dziś zachował się maksymalnie do wysokości prawie 1 m.

Archeolodzy przypuszczają, że do wnętrza osady wiodła od strony południowej drewniana brama, gdyż w tym miejscu stok jest najłagodniejszy i nie zachowały się tam relikty umocnień. Pośród budynków znaleziono podkowę, której wiek archeolodzy szacują na przełom XIV i XV stulecia. Osada mogła powstać na przełomie XII i XIII wieku, ale z tego okresu nie zachowały się żadne ślady. 

Niektórzy badacze sugerują, iż jest być może osada, w której przez bardzo krótki okres bytowali mieszczanie wrocławsko-świdniccy, którzy zebrali armię, w celu ataku na Husytów, którzy stacjonowali w zamku na szczycie Ślęży i rabowali okoliczne wsie i osady. Badania powierzchniowe i wykopaliskowe wykonano w 2008-2009 roku, dzięki finansowaniu Rady Kół Naukowych Uniwersytetu. W pracach uczestniczyli studenci Instytutu Archeologii oraz student Instytutu Geografii Uniwersytetu Wrocławskiego, pod merytorycznym nadzorem prof. dr. hab. Artura Błażejewskiego. Szczegółowe wyniki dotychczasowych badań ukażą się w periodyku „Śląskie Sprawozdania Archeologiczne”.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: POLSKA archeologia
Czytaj także

2011: polska archeologia staje się nowoczesna

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2011 11:40
Polscy archeolodzy coraz częściej sięgają po najnowocześniejsze technologie pomiarowe i badawcze. Projekty z ich wykorzystaniem przyniosły w 2011 roku wiele sukcesów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolodzy odnaleźli krzyżacki most

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 22:00
Badacze z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odnaleźli pozostałości sprzed prawie 800 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim byli ci ludzie? To groby Wikingów, którzy zakładali Polskę?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2012 06:00
Słowianie? Wikingowie? Ktoś zupełnie inny? Kim byli ludzie, których 57 wczesnośredniowiecznych grobów znaleziono na trasie budowy autostrady A-1? Na to pytanie nie potrafią jak na razie odpowiedzieć zafascynowani naukowcy z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

AGH powołuje ośrodek, który pomoże archeologom

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 20:50
Jedna z czołowych uczelni technicznych w Polsce, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, otwiera Centrum Badań Nawarstwień Historycznych.
rozwiń zwiń