Nauka

Krzyżówki i gazety dobre dla starzejących się mózgów

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2012 00:01
Jak wykazali naukowcy, prosta aktywność umysłowa - na przykład pisanie listów, gra w szachy czy czytanie gazet - pozwalają utrzymać starszym osobom zdrowie mózgu.
Krzyżówki i gazety dobre dla starzejących się mózgów
Foto: Glow Images/East News

Naukowcy z Rush University Medical Center oraz Illinois Institute of Technology w Chicago sprawdzili, jaki wpływ na istotę białą mózgu seniora ma jego aktywność umysłowa.

Istota biała składa się z włókien nerwowych, które przesyłają informacje do różnych obszarów mózgu. Dlatego są takie ważne.
W badaniach udział wzięło 152 starszych osób o średniej wieku  81 lat. W momencie rozpoczęcia badań żaden z nich nie miał demencji ani łagodnego pogorszenia sprawności intelektualnej. Naukowcy pytali seniorów, jak często w minionym roku angażowali się w aktywności umysłowe - czytanie gazet i czasopism, pisanie listów, gra w karty, warcaby i inne gry planszowe. Następnie badacze przez rok regularnie poddawali mózgi ankietowanych analizie rezonansem magnetycznym DTI, aby sprawdzać spoistość ich istoty białej.
W zdrowej istocie białej woda nie może przemieszczać się w zbyt dużych ilościach w kierunku prostopadłym do włókien nerwowych. Kiedy mózg się starzeje, albo zostaje poddany urazowi, woda może przemieszczać się w nim bardziej swobodnie. Jak wykazały badania DTI, istniał istotny związek między aktywnością intelektualną w starszym wieku a zmianami kierunków dyfuzji cząsteczek wody w istocie białej. Ci, którzy więcej ćwiczyli swoje szare komórki, byli bardziej "wodoodporni".

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: Chicago ćwiczenia
Czytaj także

Jeden gen sprawił, że mamy takie mózgi

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 14:45
Stało się to kilka milionów lat temu w Afryce, gdzie trwał ewolucyjny wyścig zbrojeń. Czy ten gen może wpłynąć na dalszy rozwój ludzkiego mózgu?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Panikujesz? Masz kwaśny mózg

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2012 00:01
Niski odczyn pH w mózgu może mieć związek z napadami paniki, lękiem i depresją. Ale zmiany pH są też ważne dla normalnej aktywności układu nerwowego - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences ".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Manipulują snami szczurów. Wkrótce także ludzkimi!

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2012 13:20
Badaczom z Massachusetts Institute of Technology udało "dostać się" do mózgów śpiących gryzoni...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózg Einsteina jednak nietypowy

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 16:45
Od lat naukowcy szukają odpowiedzi na pytanie o niezwykłość mózgu fizyka. Czy posiadał cechy, które umożliwiły mu stworzenie teorii względności?
rozwiń zwiń