Nauka

O myśleniu myślą także szympansy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 16:45
Najbliżsi krewniacy człowieka – szympansy – potrafią myśleć o własnym myśleniu, rozpoznawać i analizować własne procesy poznawcze. Dotychczas taką umiejętność przypisywano wyłącznie ludziom.
O myśleniu myślą także szympansy
Foto: (fot. EPA)
Myślenie o myśleniu nieobce szympansom 
Najbliżsi krewniacy człowieka – szympansy – potrafią myśleć o własnym myśleniu, rozpoznawać i analizować własne procesy poznawcze. Dotychczas taką umiejętność przypisywano wyłącznie ludziom.
 
Takie umiejętności nazywa się „metapoznawczymi”. Przykłady czynności metapoznawczych? Na przykład kiedy podczas teleturnieju uczestnik musi zdecydować na „telefon do przyjaciela” lub samodzielną odpowiedź, w zależności, na ile ufa samemu sobie, że zna odpowiedź.
Michael J. Beran i Bonnie M. Perdue z Georgia State Language Research Center (LRC) oraz J. David Smith z University at Buffalo rzeprowadzili badania nad metapoznaniem szympansów. Wyniki opublikowali na łamach pisma Psychological Science.
- Od lat trwa debata, czy metapoznanie jest charakterystyczne tylko dla ludzi - mówi Beran. Badacze z  Georgia State University  i J. David Smith z University  twierdzą, że nie. Ich zdaniem, podobne zachowania można zaobserwować u szympansów.
 
Szympansy wyćwiczono w używaniu systemu symboli wizualnych w celu nazywania przedmiotów. Podczas eksperymentów miały one używać tego „języka”, żeby wskazywać, jakie jedzenie zostało ukryte we wskazanym miejscu. Jeśli był to kawałek banana, szympansy mogły nacisnąć odpowiedni przycisk z narysowanym bananem i otrzymać ten kawałek banana w nagrodę.
Czasami jednak informacja na temat jedzenia nie była kompletna i szympansy nie były pewne, jakie jedzenie zostało ukryte. Wówczas małpy albo udawały się się do miejsca, gdzie było jedzenie, aby sprawdzić i odpowiedzieć poprawnie, albo odpowiadały od razu, jeśli z jakichś powodów dysponowały odpowiednią informacją. 
Zdaniem naukowców, zachowania metapoznawcze szympansów przejawiały się wówczas, kiedy zdawały one sobie sprawę, że ich wiedza jest niepełna i że muszą ją uzupełnić.


Takie umiejętności nazywa się "metapoznawczymi”. Jakie są przykłady czynności metapoznawczych? Na przykład kiedy podczas teleturnieju uczestnik musi zdecydować na "telefon do przyjaciela” lub samodzielną odpowiedź, w zależności, na ile ufa samemu sobie, że zna odpowiedź.
Michael J. Beran i Bonnie M. Perdue z Georgia State Language Research Center (LRC) oraz J. David Smith z University w Buffalo przeprowadzili badania nad metapoznaniem szympansów. Wyniki opublikowali na łamach pisma "Psychological Science".

- Od lat trwa debata, czy metapoznanie jest charakterystyczne tylko dla ludzi - mówi Beran. Badacze z  Georgia State University  i J. David Smith z University twierdzą, że nie. Ich zdaniem, podobne zachowania można zaobserwować u szympansów. 

Szympansy wyćwiczono w używaniu systemu symboli wizualnych w celu nazywania przedmiotów. Podczas eksperymentów miały one używać tego "języka”, żeby wskazywać, jakie jedzenie zostało ukryte we wskazanym miejscu. Jeśli był to kawałek banana, szympansy mogły nacisnąć odpowiedni przycisk z narysowanym bananem i otrzymać ten kawałek banana w nagrodę.

Czasami jednak informacja na temat jedzenia nie była kompletna i szympansy nie były pewne, jakie jedzenie zostało ukryte. Wówczas małpy albo udawały się do miejsca, gdzie było jedzenie, aby sprawdzić i odpowiedzieć poprawnie, albo odpowiadały od razu, jeśli z jakichś powodów dysponowały odpowiednią informacją.

Zdaniem naukowców, zachowania metapoznawcze szympansów przejawiały się wówczas, kiedy zdawały one sobie sprawę, że ich wiedza jest niepełna i że muszą ją uzupełnić.

(ew/PAP/ScienceDaily)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA psychologia
Czytaj także

Pasożyt sprawia, że myszy nie boją się kota

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 14:00
Toxoplasma gondii to dziwny pierwotniak. Żyje we krwi większości zwierząt ciepłokrwistych, ale najbardziej lubi kocią krew, bo w niej może się rozmnażać. Ma to zabawne skutki w życiu kotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twoje serce i płuca również wąchają

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 14:45
Badania wykazały, że niektóre organy wewnętrzne także czują zapachy jedzenia i napojów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kot widzi się w lustrze. Czy to wielki krok w samoświadomości zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 23:40
Kot siedzi na wannie i macha łapkami w kierunku lustra. Czy to oznacza samoświadomość? Zobacz wideo.
rozwiń zwiń