Nauka

Matrix, czyli w poszukiwaniu sztucznego życia

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2013 14:59
Czym jest "sztuczne życie"? Czy możemy metodami komputerowymi je stworzyć? Na te i inne pytania dotyczące "sztucznego życia" szukano odpowiedzi w "Wieczorze odkrywców".
Audio
Matrix, czyli w poszukiwaniu sztucznego życia
Foto: Glow Images/East News

"Sztuczne życie" jest interdyscyplinarnym kierunkiem badań, zorientowanym na zrozumienie i wykorzystanie istoty życia. Pomysłodawcą i ojcem chrzestnym tego podejścia był amerykański matematyk i informatyk Christopher Langton, który zaproponował je w 1986 roku.

Maciej Komosiński z Instytutu Informatyki Politechniki Poznańskiej wytłumaczył, że określenie "sztuczne życie" należy po prostu traktować jako "podróbkę życia", model, uproszczenie lub należy przyjąć, że pochodzenie życia jest sztuczne, ale w efekcie końcowym funkcjonuje jako naturalne. Komosiński zaznaczył, że informatyka skupia się na zgłębieniu pierwszej z koncepcji.

- Dla informatyki "sztuczne życie" jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze: można budować modele, które mają to życie odzwierciedlać. Z drugiej strony można inspirować się życiem, by tworzyć algorytmy, które w informatyce są popularne i bardzo skuteczne. Takie, które np. naśladują ewolucję - wyjaśnił naukowiec.

Andrzej Legocki, biochemik, biolog molekularny z Instytutu chemii bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk podkreślił, że nie tylko informatycy mogą wnieść przez "sztuczne życie" coś nowego. Biolog molekularny wyjaśnił, że także chemicy próbują stworzyć syntetyczne komórki, a więc zasób informacji genetycznej, która może programować procesy życiowe dla celów użytecznych, choćby produkcji użytecznych biomateriałów, czy związków medycznych.

Posłuchaj całej rozmowy o "sztucznym życiu".

mr

Zobacz więcej na temat: biologia Piknik Naukowy 2013
Czytaj także

Koktajl z DNA

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2013 13:47
Czy możemy napić się koktajlu z DNA?
rozwiń zwiń
Czytaj także

DNA zdradza, co spowodowało wielką plagę w VI wieku

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 16:00
Stary Świat raz po raz był nawiedzany przez zarazy. Starożytne i średniowieczne pisma informują nas o ich tragicznych skutkach, ale dopiero od niedawna możemy zidentyfikować sprawców tych epidemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Po raz pierwszy w historii badacze sklonowali ludzkie komórki macierzyste

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 10:14
Jak informuje pismo "Cell" po raz pierwszy ze sklonowanych ludzkich zarodków, będzie można pozyskać komórki macierzyste. Stwarza to nowe możliwości hodowli tkanek i narządów, ale budzi też kontrowersje etyczne.
rozwiń zwiń