Nauka

Kolejne odkrycia krakowskich archeologów w Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 17:30
Znaleziono pozostałości osady z okresu budowniczych wielkich piramid (III –VI dynastia). Odkrycie miało miejsce w Tell el-Murra w Delcie Nilu, a pochwalić mogą się nim badacze z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Kolejne odkrycia krakowskich archeologów w Egipcie
Foto: sxc.hu
Kolejne odkrycia krakowskich archeologów w Egipcie
Odkryli pozostałości osady z okresu budowniczych wielkich piramid (III –VI dynastia). 
Znalezisko miało miejsce w Tell el-Murra w Delcie Nilu, a pochwalić mogą się nim archeolodzy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Polacy pracują w Tell el-Murra od 2008 roku. Tell el-Murra to niewielkie wzgórze, kryjące pozostałości starożytnej osady, założonej ponad 5500 latem temu. Pagórek nie powstał naturalnie, to - jak sama nazwa wskazuje - „tell”, a zatem kilkumetrowe nagromadzenie kolejnych osad powstających jedna na drugiej na przestrzeni 1300 lat. 
 
- Dzięki tegorocznym pracom rozstrzygnęliśmy, że badana przez nas część osady zamieszkana była w okresie Starego Państwa (III – VI dynastia), a więc w czasach, kiedy na położonej w okolicach współczesnego Kairu nekropolii memfickiej wznoszono wielkie piramidy – wyjaśnia kierownik badań dr Mariusz Jucha.
 
W trakcie wykopalisk odsłonięto pozostałości budynków o charakterze mieszkalno - gospodarczym. Na szczególną uwagę, zdaniem archeologów, zasługuje duża liczba pomieszczeń wykonanych na planie okręgu. Były to silosy do magazynowanie zboża. Największy spośród nich, wykonany z suszonych cegieł, liczył ok. 3,5 m średnicy. 
 
- Nadal nie jest dla nas jasne, co spowodowało, iż mieszkańcy Tell el-Murra opuścili to miejsce pod koniec okresu Starego Państwa. Dlaczego osada, której początki na podstawie wyników uzyskanych w poprzednich sezonach wykopaliskowych określono na ok. 3500 p.n.e., została porzucona po prawie 1300 latach istnienia? – zastanawia się dr Jucha.
 
Dowody archeologiczne wskazują na jakiś kryzys. Budynki wznoszone pod koniec istnienia osadnictwa w Tell el-Murra są zdecydowanie skromniejsze w porównaniu ze starszymi. 
Z nieznanych powodów zmniejszyły się wówczas także rozmiary osady. 
  
Informacje na temat badań dostępne są na oficjalnej stronie projektu badawczego: www.murra.pl

Polacy pracują w Tell el-Murra od 2008 roku. To niewielkie wzgórze, kryjące pozostałości starożytnej osady, założonej ponad 5500 latem temu. Pagórek nie powstał naturalnie, to - jak sama nazwa wskazuje - "tell”, a zatem kilkumetrowe nagromadzenie kolejnych osad powstających na przestrzeni 1300 lat. 

"Dzięki tegorocznym pracom rozstrzygnęliśmy, że badana przez nas część osady zamieszkana była w okresie Starego Państwa (III – VI dynastia), a więc w czasach, kiedy na położonej w okolicach współczesnego Kairu nekropolii memfickiej wznoszono wielkie piramidy." - wyjaśnia kierownik badań, dr Mariusz Jucha. W trakcie wykopalisk odsłonięto pozostałości budynków o charakterze mieszkalnym i gospodarczym. Na szczególną uwagę, zdaniem archeologów, zasługuje duża liczba pomieszczeń wykonanych na planie okręgu. Były to silosy do magazynowanie zboża. Największy, wykonany z suszonych cegieł, liczył ok. 3,5 m średnicy.

"Nadal nie jest dla nas jasne, co spowodowało, że mieszkańcy Tell el-Murra opuścili to miejsce pod koniec okresu Starego Państwa. Dlaczego osada, której początki, na podstawie wyników uzyskanych w poprzednich sezonach wykopaliskowych, określono na ok. 3500 p.n.e., została porzucona po prawie 1300 latach istnienia?" - zastanawia się dr Jucha. Dowody archeologiczne wskazują na jakiś kryzys. Budynki wznoszone pod koniec istnienia osadnictwa w Tell el-Murra są zdecydowanie skromniejsze od tych starszych. Z nieznanych powodów zmniejszyły się wówczas także rozmiary osady. 

Kolejne sezony badawcze pomogą być może wyjaśnić zagadkę. Informacje na temat badań dostępne są na oficjalnej stronie projektu badawczego: www.murra.pl

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Odkrycie Polaków z UW: nietknięty peruwiański grób pełen złota

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 11:50
Grobowiec zawierający szkielety 63 osób, ponad 1200 cennych przedmiotów ze srebra, złota, brązu, kamieni półszlachetnych, alabastru i innych materiałów znaleźli polscy archeolodzy pracujący w Peru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rysunki naskalne z Altamiry starsze niż sądzono

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 15:34
Rysunki koni i bizonów, które zdobią słynną, hiszpańską Jaskinię Altamirę powstawały na przestrzeni 22 tysięcy lat -wynika z badań uniwersytetów w Kraju Basków, Barcelonie i Bristolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bukiet na grobie sprzed 14 000 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 00:01
To najstarszy bezsporny przykład żegnania zmarłego kwiatami. Grób z kwiatami odnaleziono w Izraelu.
rozwiń zwiń