Nauka

Prehistoryczne odpadki w naszym DNA odpowiedzialne za raka?

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2013 00:20
Międzynarodowy zespół badaczy z USA, Rosji i Europy ustalił, że niekodujące fragmenty ludzkiego DNA zwane vlincRNA, uruchamiane kiedyś przez prehistoryczne wirusy, uczestniczą w rozwoju raka.
Prehistoryczne odpadki w naszym DNA odpowiedzialne za raka?
Foto: Glow Images/East News

Mają również związek z tzw. pluripotencją komórki, a zatem zdolnością pojedynczej komórki do zróżnicowania się w dowolny typ komórek somatycznych.

Badacze zidentyfikowali 2147 takich fragmentów RNA w zdrowych ludzkich komórkach. To ok. 10 proc. genomu. Wykazali też, że usunięcie fragmentów vlincRNA powodowało obumieranie komórek rakowych.

Aż do 98 procent ludzkiego genomu to niekodujące DNA, które uzbierało się tam przez miliony lat ewolucji naszego gatunku. Ponieważ niczego nie koduje, spotykało się dotąd z nikłym zainteresowaniem badaczy. Nie sądzono, że może mieć jakikolwiek związek z chorobami czy „zdolnościami” komórki.

Prowadzone ostatnio badania wskazują, że niekodujące DNA jest wykorzystywane przez komórki m.in. do produkcji RNA, w tym długich łańcuchów vlincRNA, bardzo specyficznych. Wiele z tych vlincRNA znajduje się później w zrakowaciałych komórkach.

VlincRNA zwykle "ożywa" pod wpływem sygnałów genetycznych od starożytnych wirusów, które infekowały organizmy naszych praprzodków, a potem stopniowo zostały inkorporowane do naszego DNA i dzisiaj stanowią jego część.

- Zrozumienie tego ignorowanego fragmentu ludzkiego genomu, jego roli w rozwoju człowieka oraz sposobów, w jaki uczestniczy w rozwoju choroby, otwiera nowe pole rozwoju medycyny - mówi dr Philipp Kapranov z St. Laurent Institute, główny autor badań publikowanych na łamach Genome Biology. - Badanie vlincRNAs może stanowić pomoc zarówno w sposobach diagnozowania raka jak i terapii - dodaje.

(ew/Sci-News.com/Genome Biology)

Zobacz więcej na temat: biologia medycyna NAUKA
Czytaj także

Embrionalne komórki macierzyste bez embrionu. Czy to przełom?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 00:01
Szesnaście lat po sklonowaniu owcy Dolly naukowcy posłużyli się tą samą techniką, aby stworzyć płodowe komórki macierzyste. Czy to technika wolna od kontrowersji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzyby na ludzkim ciele doczekały się swojej mapy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:25
Okazuje się, że to cały mikroświat o wielkiej różnorodności genetycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bakterie pokarmowe mają wpływ na pracę mózgu

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2013 01:25
Zmiana tych bakterii przy pomocy diety sprawia, że nasz mózg funkcjonuje inaczej.
rozwiń zwiń