Nauka

Przemyśl: wczesnośredniowieczne cmentarzysko

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2013 20:00
Dwa groby szkieletowe pochodzące w okresu średniowiecza odkryto w Przemyślu podczas prac związanych z przebudową sieci gazowej. Ich powstanie datuje się na XI-XII wiek.
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjne
Wykopaliska archeologiczne. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Hanay/Wikimedia Commons/CC

W jednym z grobów natrafiono na kości czaszki ludzkiej i górnego odcinka klatki piersiowej. Szkielet znajdujący się na głębokości 90 cm został ułożony w linii północny zachód–południowy wschód, z głową na północny zachód. W drugim z grobów znaleziono cały szkielet. Ponadto pod kośćmi prawego przedramienia znajdował się żelazny przedmiot, którego na razie nie udało się określić, a przy stopach szkieletu odkryto garnek gliniany, drobne kości zwierzęce, będące prawdopodobnie pozostałościami pożywienia danego zmarłemu, oraz skorupki jajka.

Według podkarpackiego konserwatora zabytków Grażyny Stojak odkryte groby należą prawdopodobnie do cmentarzyska, na które natrafiono w 1932 roku podczas kopania ziemi pod fundamenty jednego z budynków przy ul. Pułaskiego. - Wówczas pochówki zostały błędnie zinterpretowane i połączone z ludem Gotów. Ponowna ocena pozyskanego wówczas materiału pozwoliła na korektę wyników odkryć i ustalenie chronologii cmentarzyska na wiek XI-XII – poinformowała Stojak.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia