Nauka

Nieudana misja kosmiczna. Rosyjska rakieta rozbiła się tuż po starcie

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 08:51
Nieudany start rosyjskiej rakiety nośnej z satelitą telekomunikacyjnym Express-AM4R. 9 minut po wylocie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie bezzałogowy Proton-M zaczął spadać na ziemię.
Audio
  • Falstart rosyjskiej rakiety. Relacja Włodzimierza Paca (IAR)
Nieudana misja kosmiczna. Rosyjska rakieta rozbiła się tuż po starcie
Foto: Wikipedia/NASA/Bill Ingalls

Według wstępnych danych, jego szczątki wylądowały w górach Ałtaj bądź w Oceanie Spokojnym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Express-AM4R, którego rakieta miała wynieść na orbitę, był najbardziej zaawansowanym technologicznie i najmocniejszym rosyjskim satelitą telekomunikacyjnym. Zbudował go dla Rosji europejski koncern EADS.

Władze w Moskwie już zapowiedziały powołanie komisji do wyjaśnienia incydentu. Odwołały też zaplanowany na 6 lipca start Protonu-M z innym satelitą - Express-AM6. Nowy termin ma być podany po wyjaśnieniu sprawy.

Źródło: CNN Newsource/x-news

Poprzednik tego satelity - Express AM-4 również nie miał szczęścia. Po wystrzeleniu go w sierpniu 2011 roku zniknął z radarów i trafił na niewłaściwą orbitę. To także kolejny w ostatnim czasie wypadek z udziałem rakiety Proton-M. W lipcu 2013 roku rozbiła się tuż po starcie z Bajkonuru. Wówczas miała miała wynieść na orbitę trzech satelitów w ramach ciągłości programu Głonass, czyli rosyjskiego odpowiednika GPS.

'' mr

Zobacz więcej na temat: kosmos NAUKA Rosja satelita
Czytaj także

Prywatny statek przybił do Stacji Kosmicznej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 17:00
Po dwóch dniach podróży, bezzałogowy "Dragon-3" przycumował w niedzielę do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Przywiózł astronautom ponad dwie tony ładunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz jak rodzi się Wszechświat! (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 18:33
Naukowcy Massachusetts Institute of Technology stworzyli model, dzięki któremu można prześledzić ewolucję Wielkim Wybuchu. - Model ukazuje sześcian o boku 350 mln lat świetlnych. To próbka na tyle duża, że jest reprezentatywna dla całego Kosmosu, a jednocześnie na tyle mała, że widać na niej niezbędne szczegóły - podkreśla w "Raporcie o stanie świata" Rafał Mortiuk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Luksemburg stawia na technologie kosmiczne

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2014 22:22
- Wydatki na naukę i technologie kosmiczne wydają się kontrowersyjne, ale to się zwraca - zapewniają goście Jedynki. Luksemburg dołącza do najbardziej innowacyjnych krajów UE.
rozwiń zwiń