Nauka

Egzoszkielet i świecąca piłka. Mundial technologicznie

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 14:00
Dzisiejszy początek mundialu to nie tylko widowisko sportowe, ale także technologiczne. W centrum zainteresowania znajdzie się mechaniczny szkielet dla osób sparaliżowanych oraz gigantyczna świecąca piłka.
Indyjscy fani nie mogą doczekać się rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Brazylii
Indyjscy fani nie mogą doczekać się rozpoczęcia Mistrzostw Świata w BrazyliiFoto: EPA/JAGADEESH NV

Egzoszkielet przygotowała grupa naukowców między innymi z USA, Szwajcarii i Niemiec. Sparaliżowany ochotnik będzie go kontrolował myślami.

Wyposażony w 32 elektrody czepek odbierze sygnały z mózgu i prześle je do komputera, który poruszy mechanicznymi nogami. W ten sposób częściowo sparaliżowany człowiek, podczas ceremonii otwarcia wstanie i kopnie piłkę - a jednocześnie, dzięki specjalnej „sztucznej skórze”, będzie wszystko czuł, tłumaczył amerykańskiemu radiu NPR szef grupy konstruktorów dr Miguel Nicolelis. - Pacjenci mówili, że, czują jak chodzą. Tak jakby nie było żadnej maszyny. Jeden mówił, że miał wrażenie, jakby kroczył po piasku na plaży - mówił.

Świecić będzie także gigantyczna tzw. „żywa piłka”; jej diody połączono w 90 tysięcy punktów świetlnych. Początek ceremonii otwarcia na Arenie w Sao Paulo o 20:15 naszego czasu. Pierwszy mecz Brazylia-Chorwacja o 22:00.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: technologie
Czytaj także

Komputer przeszedł test Turinga!

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 00:02
Program, który przekonał naukowców, że jest 13-letnim chłopcem, jako pierwsza maszyna w historii przeszedł test Turinga. Zawsze uważano, że będzie to przełom w rozwoju sztucznej inteligencji. Czy czeka nas rewolucja AI?
rozwiń zwiń
Czytaj także

To NASA testowała piłkę na Mundial

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 14:55
Rozpoczynający się pojutrze mundial będzie miał wymiar kosmiczny. Specjalnie zaprojektowaną piłkę - Brazucę - testowano nie tylko na murawie, ale także w ośrodku NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dbajmy o zdrowie, czyli jak nie zostać technokaleką

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 17:00
Ile godzin dziennie spędzamy przed komputerem, albo telewizorem? Ile godzin każdego dnia korzystamy ze smartfonów? Zbyt wiele. Młodzież coraz częściej zapada na choroby, wynikające z nieprawidłowego użytkowania sprzętu elektronicznego.
rozwiń zwiń