Nauka

Wystartowała japońska misja na asteroidę

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 00:01
Czeka nas kolejne spektakularne lądowanie w kosmosie. Hayabusa 2 to kontynuacja misji Hayabusa z 2003 roku. Hayabusa 2 weźmie pod lupę asteroidę 1999 JU3.
Hayabusa 2
Hayabusa 2Foto: JAXA.

Japońska Agencja Kosmiczna JAXA opóźniła start misji z 1 grudnia na 3 grudnia z powodu warunków pogodowych. Środowy start doszedł do skutku.

1999 JU3 to asteroida klasy C. Naukowcy uważają, że jest bogata w węgiel i aminokwasy, czyli cegiełki, z których powstało życie. Badania kosmicznej skały mają przynieść kolejne argumenty zwolennikom tezy, że składniki życia przybyły na Ziemię z kosmosu. - Poszerzy też wiedzę o początkach Układu Kosmicznego - komentuje Paul Abell z NASA.

Wstępnych argumentów za kosmicznym pochodzeniem aminokwasów dostarczyły analizy meteorytów, czyli skał, które spadły na Ziemię. - Zawsze jednak istnieje wątpliwość, że ich składniki organiczne to ziemskie zanieczyszczenie - mówi Abell.

Właśnie dlatego Japończycy chcą zbadać asteroidę w kosmosie. Hayabusa 2 to następczyni misji Hayabusa, która w 2010 roku jako pierwsza w historii, sprowadziła na Ziemię próbki planetoidy  Itokawa (typu S). Podjęto wtedy próbę lądowania, prawdopodobnie udaną, chociaż nie pobrano próbki z powierzchni. Cząstki, które dotarły na Ziemię, zostały pobrane w przestrzeni nad asteroidą.

Hayabusa 2 ma wylądować i pobrać próbki z powierzchni. Sonda stworzy też na planetoidzie sztuczny krater.

Sonda wysłana przez JAXA ma dotrzeć w pobliże asteroidy latem 2018. Próbki wrócą na Ziemię w 2020 roku.

(ew/Space.com)

Czytaj także

Prastara grupa galaktyk. Odległa i ledwo dostrzegalna

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 13:22
Niecodzienną grupę galaktyk sfotografował kosmiczny teleskop Hubble’a. Sięgnął on wyjątkowo głęboko we wszechświat i jego historię.
rozwiń zwiń
Czytaj także

ESA wybrała miejsce lądowania na Marsie w 2018

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 00:30
Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wyselekcjonowała cztery potencjalne miejsca do lądowania dla swojego przyszłego łazika marsjańskiego. Misja ExoMars 2018 zostanie przeprowadzona przy współudziale Rosji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lądownik przyjrzał się komecie. Zobacz zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 23:00
Fotka, która dotarła na Ziemię, jest podobna do tej, którą Rosetta zrobiła w połowie września. Kometa jest teraz dużo bliżej - zaledwie 16 km od sondy i lądownika.
rozwiń zwiń