Nauka

Wyniki polskich badań będą powszechnie dostępne

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 19:00
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego prezentuje strategię Otwartej Nauki. - Wyniki badań finansowanych ze środków publicznych będą powszechnie dostępne - zapowiada podsekretarz stanu w resorcie nauki prof. Włodzisław Duch.
Audio
  • MNiSW "otwiera" polska naukę - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram (2)
  • MNiSW "otwiera" polska naukę - Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Katarzyna Ingram (1)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

 - Tworzymy szereg programów, które zwiększą widoczność polskiej nauki, dzięki temu, że to, co dotychczas było tylko na papierze jest przeskanowane, udostępniane w internecie i w związku z tym powstaje szeroka polska bibliografia naukowa - wyjaśnia profesor Włodzisław Duch.

W ramach otwierania polskiej nauki dostępne będą repozytoria danych, biblioteki cyfrowe czasopism czy publikacji naukowych. Centralna wyszukiwarka będzie łączyła wszystko, co znajduje się w Otwartym Dostępie. Z danych będą mogli korzystać studenci i naukowcy. Resort chce, by były one dostępne także dla przedsiębiorstw, które - jak mówi prof. Włodzisław Duch - „chcą działać innowacyjnie” i dla ich jednostek badawczych.

W ministerstwie powstał Zespół ds. Otwartej Nauki. Jego zadaniem jest stworzenie zaleceń, jak otwierać polską naukę i w jaki sposób finansować publikacje w Otwartym Dostępie.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA cyfryzacja edukacja
Czytaj także

Rewolucja w usługach bibliotecznych

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2014 19:00
Pół miliona publikacji naukowych na wyciągnięcie myszki. W Bibliotece Narodowej ruszył system elektronicznych wypożyczeń "Academica".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studencka "kampania wrześniowa". Wstyd, czy nowa tradycja?

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2015 10:00
Hektolitry kawy, kolejki w bibliotekach, zarwane noce. Studencka "kampania wrześniowa" wystartowała pełną parą. Kiedyś była dla młodych tragedią, dziś stała się normą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krótka przerwa. Jak efektywnie wykorzystać ten czas?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 08:00
Drzemka, a może spacer i rozmowa ze znajomymi? Co można zrobić w ciągu 10 minut, by zrelaksować się i powrócić do zajęć z nową energią?
rozwiń zwiń