Nauka

Wiceszef Intela: Jesteśmy w trakcie technologicznej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2015 22:22
Można ją porównać do odkrycia elektryczności - mówi wiceprezes Intela Gordon Graylish. Dodaje, że w ciągu 15-20 lat będziemy otoczeni "inteligentnymi" urządzeniami i systemami, co zautomatyzuje nasze codzienne życie i pracę.
Czy za kilkadziesiąt lat świat zmieni się diametralnie?
Czy za kilkadziesiąt lat świat zmieni się diametralnie?Foto: Glow Images/East News

- Co 100-150 lat pojawia się jakaś technologia, która wszystko zmienia. Ostatnią taką zmianą była elektryczność - mówi Gordon Graylish. Jego zdaniem komputery i technologie komunikacyjne dokonały podobnego przełomu jak elektryczność, a ich obecna dostępność powoduje, że "możemy zacząć automatyzować rzeczy, o których nie mogliśmy nawet śnić w przeszłości".

- Słyszymy dużo o zautomatyzowanych samochodach i ciężarówkach, co niesie ogromne zmiany. Możliwość zautomatyzowania codziennego życia, by wesprzeć cię w opiece nad twoją matką, czy zapewnić pomoc ludziom w biurze - te zmiany będą postępowały bardzo szybko. To nie zabierze 30, czy 40 lat, w ciągu 15-20 lat będziemy świadkami ogromnej transformacji w użyciu automatyki - przewiduje Graylish.

Wskazał na trend zwiększania wydajności procesorów i miniaturyzacji ich rozmiarów, co jest wykorzystywane m.in. w internecie rzeczy. - Dużo mówimy o inteligentnych miastach (smart cities), a więc możemy uczynić nasz system transportu inteligentnym, by wskazywał gdzie jest miejsce do zaparkowania, by ułatwiał przejazd służbom ratunkowym. Będziemy świadkami wielu rozwiązań, które pomogą nam w codziennym życiu np. wyczuwanie poziomów zanieczyszczenia (w powietrzu) i możliwość przypisania go do konkretnego zakładu oraz poprawy zarządzania ochroną zdrowia w tym zakresie - wymienia szef Intela.

Mikroprocesory będą umieszczane w coraz większej liczbie urządzeń, a koszty wykorzystania nowych technologii będą spadać. 

W opinii Graylisha technologia nie jest oddzielnym organizmem, ale integruje się z innymi branżami i przedmiotami. Jako przykład podał połączenie nowych technologii z designem. - Zademonstrowaliśmy niedawno ubiory z czujnikami, które pomagają niewidomym wyczuć zbliżających się ludzi i ułatwić im poruszanie się w terenie. Technologia staje się czymś, co jest zintegrowane, więc to nie jest już komputer, ale zestaw ubrań lub inne urządzenie i myślę, że pomaganie ludziom w zrozumieniu tej transformacji będzie kluczowe - powiedział.

Zauważył, że postępująca automatyzacja stworzy nowe miejsca pracy dla osób z kwalifikacjami potrzebnymi do obsługi inteligentnych urządzeń, ale będą też miejsca pracy, które zostaną zastąpione. - Nie będzie z tym prawdopodobnie problemu, jeśli chodzi o 20-latków, którzy będą mogli zostać przeszkoleni. Wyzwaniem dla społeczeństwa jest jak wyposażyć w kwalifikacje starszych pracowników, by nie zostali wykluczeni, by mogli korzystać z różnych rodzajów dostępnej pracy, bo miks zawodów się zmieni - prognozuje wiceprezes Intela, podkreślając wagę kształcenia przez całe życie.

(ew/PAP)

Czytaj także

Owce zarządzane przez internet

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2015 22:22
Walijscy hodowcy zwierząt chcą połączyć najstarsze technologie z najnowszymi. Chcą śledzić swoje owce przez... internet.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy będziemy mieli internet z kosmosu

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 11:11
Kanadyjsko-amerykański przedsiębiorca Elon Musk przedstawił projekt globalnej sieci Internetu satelitarnego. Musk wystąpił do rządu Stanów Zjednoczonych o zgodę na rozpoczęcie testów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Internet rzeczy: olbrzymi, nieuświadamiany jeszcze potencjał

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 17:21
Internet rzeczy to ogromny potencjał, którego i konsumenci i firmy nie są jeszcze do końca świadomi. Na zlecenie IAB Polska powstał pierwszy w Polsce raport nt. tego zjawiska.
rozwiń zwiń