Nauka

NASA oceni polską aplikację dla biegaczy

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 00:02
W tym roku międzynarodowe zawody odbywają się już po raz piąty, ale po raz pierwszy w Polsce. Projektanci, graficy, inżynierowie, jak również miłośnicy astronautyki i badań kosmosu spotykają się w 193 lokalizacjach rozsianych w 72 krajach.
NASA oceni polską aplikację dla biegaczy
Foto: pixabay.com/skeeze

Aplikacja, która może pomóc biegaczom w unikaniu zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza, zajęła pierwsze miejsce w konkursie programistycznym - NASA Space Apps Challenge. Była jedną z trzech aplikacji, które nagrodzono w zakończonych w niedzielę zawodach.

NASA Space Apps Challenge to kilkudziesięciogodzinny maraton programistyczno-naukowy prowadzony pod egidą NASA - Amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Dwudniowe zawody, będące jednym z największych przedsięwzięć tego typu na świecie - przeprowadzono na PGE Narodowym w Warszawie. Celem inicjatywy jest opracowanie np. aplikacji czy platform wizualizacji danych, przydatnych w badaniach i eksploracji kosmosu.

Jury każdego z lokalnych hackathonów przyznaje po dwie nagrody główne dla autorów najlepszych projektów. Zwycięskie prace z całego świata ocenią następnie eksperci NASA, którzy wybiorą 25 najlepszych pomysłów. Ich autorzy zostaną zaproszeni do Stanów Zjednoczonych na ścisły finał NASA Space Apps Challenge.

Z ośmiu zaprezentowanych w sobotę i niedzielę rozwiązań polskie jury wybrało trzy najciekawsze. Dwa najlepsze zespoły ocenią teraz eksperci NASA, a trzeci weźmie jeszcze udział w międzynarodowym głosowaniu internautów, co również daje mu szanse na uczestnictwo w światowym finale.

Najwięcej punktów otrzymała drużyna Extremely Genius Geeks, której członkowie przygotowali aplikację Lungs Watcher. Może ona przydać się biegaczom cierpiącym np. na alergie. Użytkownik wprowadza do aplikacji m.in. dane o swoim stanie zdrowia i planowaną trasę biegu. Aplikacja pokaże, z jakimi zanieczyszczeniami powietrza będzie musiał się liczyć podczas pokonywania dystansu albo wskaże trasę alternatywną.

Kolejne miejsce zajął zespół Europa Team z Warszawy. Zaprezentował on pomysł na serwis, który z jednej strony umożliwia internautom raportowanie o tym, że w danym miejscu np. łzawią oczy czy się kicha, widać unoszący się w powietrzu kurz albo pył. Z drugiej strony osoby korzystające z tego rozwiązania będą mogły zorientować się czy w miejscu, które wybrali np. na biwak, występuje wiele tego typu przypadków, co może wskazywać na np. zanieczyszczenie powietrza.

Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna złożona ze studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, która przygotowała aplikację-grę Astro-Zorya. Korzystający z niej gracz będzie musiał zapewnić warunki do przeżycia wirtualnemu astronaucie, który przebywa na Marsie. Współorganizatorami NASA Space Apps Challenge w Polsce są szkoła programowania Coders Lab oraz software house Visuality. Partnerem strategicznym wydarzenia, udostępniającym przestrzeń do pracy, jest Business Link.

(PAP)

Czytaj także

Zwiedzaj wydmy ze smartfonem w ręku

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2015 08:30
Powstała aplikacja mobilna dla turystów odwiedzających Słowiński Park Narodowy - nadmorską krainę wody, wiatru i gigantycznych wydm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Statystyki: selfie śmiertelnie niebezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 10:00
Robienie zdjęć samemu sobie, czyli tak zwanych selfie, jest groźniejsze, niż ataki rekinów. Nowe globalne statystyki śmiertelności opublikował internetowy portal informacyjny „Mashable”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy czatboty Facebooka są bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 21:00
Wyposażone w sztuczną inteligencję tak zwane czatboty firmy Facebook wzbudzają obawy ekspertów o bezpieczeństwo danych użytkowników. Facebook zapewnia, że robi wszystko, by nie doszło do złamania zabezpieczeń.
rozwiń zwiń