Nauka

TECHNOLOGIA: Komputerowi piraci

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2008 17:20
57 na 100 wykorzystywanych w naszym kraju programów komputerowych to nielegalne kopie.

Bartłomiej Witucki z BSA mówi, że po trzech latach spadku stopa piractwa, czyli stosunek nielegalnych do legalnych programów w naszym kraju, utrzymuje się obecnie na stałym poziomie- 57 procent.

Według badań, firmy produkujące programy komputerowe tracą rocznie przez piratów, tylko w Polsce 580 milionów dolarów zysków.

Zdaniem producentów programów komputerowych, najlepszym narzędziem w walce z piratami jest edukacja użytkowników. Bartłomiej Witucki z Business Softwear Aliance mówi, że często nie zdają sobie oni sprawy z tego, że używanie pirackiego programu to kradzież.

Do spadku poziomu piractwa przyczyniło by się szybsze wymierzanie kar przez sądy nielegalnym dystrybutorom oprogramowania.

Badanie zostało przeprowadzone w 108 krajach świata. W regionie Europy środkowo-wschodniej najwyższy poziom piractwa jest w Armenii. Aż dziewięć na dziesięć programów działa tam nielegalnie.

Niższy niż w Polsce poziom piractwa odnotowano np. u naszych sąsiadów Czechów, na Węgrzech, czy Słowacji. Najniższy poziom piractwa na świecie jest w Stanach Zjednoczonych.

Największym kanałem dystrybucji nielegalnego oprogramowania jest internet.

(iar)

Czytaj także

Globalny atak hackerów

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2009 10:26
Tym razem ukraińskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"The Times": za piractwo internetowe dzieci odpowiedzą rodzice

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2008 09:19
Dzisiaj zostanie na Wyspach ogłoszony plan walki z tym zjawiskiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Komputer dla generacji '50 plus'

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2010 07:00
Większość Polaków w wieku powyżej 50 lat jest wykluczona cyfrowo. Głównym ograniczeniem jest niska motywacja do korzystania z sieci i mała wiedza o jej zastosowaniach.
rozwiń zwiń