Nauka w portalu PolskieRadio.pl
Astronomowie już od jakiegoś czasu badają świecące kosmiczne obłoki gazu i pyłu skatalogowane jako NGC 6334 (Mgławica Kocia Łapa) i NGC 6357 (Mgławica Homar). NGC 6334 jest położona ok. 5500 lat świetlnych od Ziemi, natomiast NGC 6357 znajduje się dalej, w odległości 8000 lat świetlnych. Obie mgławice widoczne są w konstelacji Skorpiona, blisko końca jego jadowego kolca.
Jako pierwszy oba obiekty dostrzegł brytyjski naukowiec John Herschel w czerwcu 1837 roku, gdy był na trzyletniej ekspedycji na Przylądku Dobrej Nadziei w Afryce. W ówczesnych czasach moc teleskopów była bardzo ograniczona - Herschel udokumentował jedynie najjaśniejszy fragment Mgławicy Kocia Łapa.
Obecnie - dzięki nowoczesnym narzedziom - udało się wykonać wyjątkowo szczegółowe zdjęcia obu mgławic:
Pomimo wykorzystania do obserwacji najnowocześniejszych instrumentów, pył w mgławicach jest tak gruby, że większość ich zawartości pozostaje dla nas wciąż ukryta.
***
Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) jest międzyrządową organizacją astronomiczną. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy.
ESO prowadzi programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie odkryć naukowych. Zarządza trzema obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor.
ESO, kk