Nauka

Nanofotoniczna fotodioda lawinowa

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2010 07:00
Naukowcy zbudowali urządzenie, które pozwoli na stworzenie „świetlnych” komputerów. Tysiące razy szybszych niż dzisiejsze najszybsze maszyny liczące.

Informacje między poszczególnymi częściami komputerów są dziś przesyłane za pomocą sygnałów elektrycznych po miedzianych drucikach. Podobnie dzieję się wewnątrz procesora. Tranzystory połączone są miedzianymi ścieżkami. Informacja przenoszona jest elektronami wędrującymi po skomplikowanej strukturze procesora.

Gdyby udało się zamiast sygnałów elektrycznych „wbudować” w procesory urządzenia przekazujące informację światłem, wówczas taki chip pracowałby znacznie szybciej. Naukowcy z IBM ) o czym informują w ostatnim Nature) zbudowali urządzenie, które jest ostatnim z zestawu „nanofotonicznych narzędzi” umożliwiających stworzenie świetlnego procesora. Tym urządzeniem jest właśnie „nanofotoniczna fotodioda lawinowa”.

Jak działa owa fotodioda i do czego jest potrzebna.  Dioda wykorzystuje „efekt lawinowy” w germanie, pierwiastku powszechnie używanym w produkcji procesorów. Efekt, jak sama nazwa wskazuje polega na lawinowym uruchamianiu kolejnych impulsów przez co "na wyjściu" sygnał jest wielokrotnie wzmacniany. Nadchodzący impuls światła „uruchamia” naładowane nośniki informacji (elektrony), które „uruchmiają” kolejne. Tak, jak lawina na stromym stoku. Dotychczasowe fotodiody lawinowe nie odczytują szybkich sygnałów optycznych, gdyż „lawina” wytwarza się w nich zbyt wolno.  

Nanofotoniczna fotodioda lawinowa jest najszybszym tego typu urządzeniem na świecie. Może odbierać optyczne informacje z prędkościa 40Gbps (Giga bitów na sekundę) jednocześnie wzmacniając ją 10 krotnie. Pozwala na przesyłanie między elementami procesora ogromnych ilości danych, przy niskim zapotrzebowaniu na energię. Urządzenie działa pod napięciem 1.5V – 20-krotnie mniejszym niż inne takie fotodiody. Mogą zatem być zasilane jedną baterią typu paluszek. „Zwykłe” fotodiody wymagają zasilania napięciem 20-30V.

„Ten wynalazek oznacza, że zbliżamy się bardzo szybko do zbudowania optycznych połączeń między elementami procesorów” – mówi dr T.C. Chen wiceszef jednostki badawczej IBM. – „optyczna komunikacja wbudowana w procesor oznacza, że już w najbliższej przyszłości możliwe będzie stworzenie oszczędnych energetycznie komputerów z mocą obliczeniową na poziomie eksaflopsów” (10 do 18 flopsów). Najszybszy obecnie komputer w laboratorium w Oak Ridge osiąga prędkość 2.3 petaflopsa, czyli 10 do 15 flopsów.

 

Nanofotoniczne fotodiody lawinowe powstały dzięki wykorzystaniu właściwości elektrycznych i optycznych w skalach rzędu kilkudziesięciu atomów. Potrafią odbierać słabe sygnały świetlne i wzmacniać je z ogromnymi prędkościami i przepustowością przy bardzo małych szumach. Zbudowane są z materiałów już powszechnie używanych do produkcji procesorów (krzemu i germanu) przy wykorzystaniu procesów obecnie stosowanych w produkcji chipów. Wbudowanie ich w procesory nie powinno być zatem trudne.

Wcześniej naukowcy z IBM zbudowali inne optyczne urządzenia wchodzące w skład „nanofotonicznego zestawu”: krzemowy nanofotoniczny bufor, elektrooptyczny modulator (zamienia sygnał elektryczny na optyczny) i nanofotoniczny przełącznik służący do „kierowania” ruchem sygnałów optycznych w procesorze. Wszystko wskazuje więc na to, że w niedalekiej przyszłości czeka nas rewolucja w możliwościach obliczeniowych komputerów.

Andrzej Szozda
Źr. Physorg.com, wikipedia, IBM.

Zobacz więcej na temat: ibm komputery
Czytaj także

Wojskowi zakupią 2200 konsoli PlayStation 3

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 18:01
Lotnictwo USA planuje zakup ogromnej ilości PS3 – zamierza z nich zbudować superkomputer badawczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska krajem pirackim już nie jest"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 17:55
Polska została skreślona z amerykańskiej "Watch List", czyli listy krajów pirackich, w których nie są przestrzegane prawa autorskie. Poinformował o tym w Brukseli minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jak powiedział, nasze kilkuletnie wysiłki przyniosły rezultaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odra stanęła

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2010 09:50
Ostatni produkowany w Polsce komputer Odra został wyłączony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gra w życie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 00:00
Czy ewolucyjne, podobne do mózgu obwody są wstępem do inteligentnych, myślących komputerów?
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Odyseja kosmiczna 2018" - Jarosław Juszkiewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2008 18:15
Jan Kolano - człowiek z wykształceniem podstawowym - opracował teoretyczny model napędu fotonowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gra w życie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2010 00:00
Czy ewolucyjne, podobne do mózgu obwody są wstępem do inteligentnych, myślących komputerów?
rozwiń zwiń