Nauka

Mydło oczyści nanościeki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2010 15:13
Polscy naukowcy opracowali nowatorską metodę lokalizowania i usuwania nanozanieczyszczeń.

Żyjemy w czasie dynamicznego rozwoju nanotechnologii. Ubocznym skutkiem ich upowszechniania jest przedostawanie się do środowiska coraz większych ilości struktur o nanometrowych rozmiarach. Wiele z nich stanowi zagrożenie dla człowieka. Nanorurki węglowe mogą mieć długość zbliżoną do rozmiarów komórki – kilkanaście mikrometrów – przy średnicy zaledwie kilku nanometrów. Takie obiekty działają jak igła i trudno usunąć je z organizmu. Równie groźne są nanostruktury o kulistym kształcie, wykonane z niebezpiecznych substancji, np. drobiny kadmowo-selenowe. Stosowane obecnie sposoby mechanicznego i chemicznego oczyszczania ścieków nie eliminują nanozanieczyszczeń, a metody laboratoryjne sprawdzają się tylko przy niewielkich objętościach płynów.

Nowatorski proces oczyszczania ścieków z zanieczyszczeń o nanometrowych rozmiarach został opracowany w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Metoda, przeznaczona do zastosowań w skali przemysłowej, pozwala łatwo i tanio usuwać niebezpieczne zanieczyszczenia ze ścieków, a te cenne, jak nanodrobiny złota, odzyskiwać. – Rozwiązanie okazało się tak proste, tanie i efektywne, że chronimy je już czterema patentami – podkreśla prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor do spraw naukowych IChF PAN.

Opracowanie metody trwało pięć lat. Polega ona na dodawaniu do zanieczyszczonego roztworu dwóch substancji: pierwszej, substancji powierzchniowo czynnej, np. mydła i drugiej, nieszkodliwego dla środowiska i taniego polimeru, np. poliglikolu etylenowego. - Jeśli odpowiednio dobierzemy stężenia, wszystkie drobne zanieczyszczenia zbiorą się w wierzchniej, pływającej warstwie o konsystencji rzadkiego mydła, pod którą znajduje się czysta woda z łatwym do odzyskania polimerem – mówi doc. dr hab. Marcin Fiałkowski z IChF PAN. Wierzchnią warstwę zawierającą nanodrobiny można w prosty sposób zebrać metodami mechanicznymi, a następnie zutylizować lub przetworzyć w celu odzyskania zawartych w niej substancji.

Przy zastosowaniach na skalę przemysłową istotne znaczenie ma fakt, że po zakończeniu procesu polimer pozostaje w wodzie, skąd można go niemal w całości odzyskać. Jedyną zużywaną substancją jest mydło, w którym zostają zamknięte nanozanieczyszczenia.

Opracowana w Instytucie Chemii Fizycznej PAN metoda nadaje się nie tylko do oczyszczania ścieków, ale także do produkcji materiałów kompozytowych zawierających domieszki złota, platyny, srebra, półprzewodników, nanorurek węglowych itp. Materiały tego typu znajdują zastosowanie przy budowie ogniw słonecznych oraz w różnego rodzaju katalizatorach, np. samochodowych.

pg

Czytaj także

Podgrzewana lodówka

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2008 22:53
Na Uniwersytetu Stanforda powstała lodówka zasilana ciepłem - aby chłodziła, należy ją podgrzać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naprawdę czarny

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2008 12:12
Amerykańskim naukowcom udało się uzyskać najciemniejszy materiał na Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe baterie będą 11 razy pojemniejsze niż ogniwa litowo-jonowe

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2009 14:13
W budowie nowatorskich akumulatorów ma pomóc grant 5,13 mln dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nano-bateryjka

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2010 13:47
Naukowcy ze słynnego MIT odkryli nowy sposób wytwarzania energii. A to we współczesnej nauce niezwykle rzadkie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Telefon z nanotechnologią

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 05:41
Nanotechnologia posłuży do produkcji nowej generacji telefonów komórkowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektryczne kurtki

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 10:13
Dzięki nanotechnologii ubrania, tapety a także papier może stać się źródłem elektryczności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plastik jak metal

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 13:26
Naukowcy z MIT stworzyli tworzywo sztuczne, które przewodzi ciepło nie topiąc się.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tlenowa oczyszczalnia ścieków

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2009 16:52
Takie rozwiązanie pozwoli na skuteczniejsze eliminowanie groźnych zanieczyszczeń ze ścieków przemysłowych i komunalnych...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nanocząstki do zadań specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2010 11:15
Złoża ropy naftowej traktowane jako wyczerpane, zawierają jeszcze spore ilości tego cennego surowca. Naukowcy właśnie odkryli jak z nich korzystać.
rozwiń zwiń