Nauka

Przechytrzyć Unię Europejską

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 11:10
Polak to potrafi. Unia zakazała sprzedaży tradycyjnych żarówek o mocy 100 W. A u nas takie żarówki spokojnie można kupić.
Audio

Żarówki stuwatowe zostały wycofane ze sprzedaż, gdyż unijni urzędnicy wyliczyli, że zużywają zbyt dużo energi, co w konsekwencji doprowadza do wiekszego zapotrzebowania na prąd, a w rachunku ostatecznym większego zużycia węgla kamiennego i zanieczyszczenia atmosfery dwutlenkiem węgla. Ale wielu z nas nadal woli takie żarówki, bo lepiej się sprawdzają w wilgotnych pomieszczeniach lub na wolnym powietrzu. A że większa część mocy idzie w wytworzenie ciepła, a nie światła to inna sprawa.

Więc jak się dobrze poszukać, to stuwatową żarówkę można kupić w Polsce bez problemu - dowiadujemy się w "Sygnałach Dnia". I nawet specjalnie naszukać się nie trzeba. Trzeba jedynie pytać o żarówkę antywstrząsową lub żarówkę do użytku warsztatowego - radzą sprzedawcy Piotrowi Słowińskiemu. Nazwa towaru zresztą nie ma specjalnego znaczenia i zależy od inwencji producenta.

W Unii Europejskiej nie my jedni obchodzimy wymysły unijnych urzędników. Niemcy, którzy kojarzą nam się z narodem zdyscyplinowanym przestrzegającym wszystkich przepisów tez postanowili pokazać Brukseli gest, znany z Igrzysk w Moskwie. Zwykłe żarówki sprzedają jako kule do grzenia rąk. Bo skoro wytwarzaja głównie ciepło, to na grzejnik nadaja się znakomicie. Ciekawe, czy Bruksela nakaże teraz wycofać ze sprzedaży grzejniki. Do grzania rąk, oczywiście.

(ag) 

Aby wysłuchać całego nagrania kliknij w "Jak obejść unijne przepisy" w boksie "Posłuchaj" w kolumnie po prawej stronie.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.

Czytaj także

Kolejne żarówki znikną ze sklepów na terenie UE

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2010 04:30
Od środy w całej Unii Europejskiej zostają wycofane z produkcji tradycyjne, energochłonne żarówki o mocy 75 wat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W tym roku żegnamy 75-watowe

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2010 13:47
W trosce o środowisko naturalne Bruksela kontynuuje proces wycofywania z rynku tradycyjnych żarówek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UE musi od nowa napisać budżet

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 13:18
Po fiasku negocjacji ws. budżetu UE czekają nas miesiące prac nad nowym, który także trzeba będzie przegłosować. W tym czasie ogrniczone mogą być wypłaty z UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomysły UE na gaz: więcej i taniej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2010 10:00
Budowa wspólnego rynku, lepsze dostawy i rezygnacja z trudnych do realizacji w Polsce limitów emisji CO2 - to nowe cele energetyki UE. Wszystko dla dobra konsumenta i przemysłu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wraca "koszmarny dla Polski" pomysł UE

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2010 08:05
Chodzi o obniżenie emisji CO2 o 30 procent do 2020 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe technologie energetyczne

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 06:30
Oszczędne gospodarowanie prądem jest wyzwaniem, szczególnie dla dużych firm. Są różne, często proste, rozwiązania pozwalające redukować wydatki. To: oszczędne serwerownie, właściwe systemy klimatyzacji, rozważne zarządzanie oświetleniem i odgrzewaniem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomoc dla energożerców

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 06:23
Najwięksi energożercy w Polsce to huty, cementownie i kopalnie. W celu wprowadzenia energooszczędnych rozwiązań wkrótce otrzymają dofinansowanie w ramach programu "Efektywne wykorzystanie energii w przedsiębiorstwach". To zwiększy ich konkurencyjność w UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energia z niekonwencjonalnych źródeł

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 06:23
Do 2020 roku maksymalnie w 15 % Polska będzie w stanie spełnić wymóg UE w kwestii redukcji emisji CO2. Wiąże się to z wciąż zbyt małym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Obecnie pokrywają one zaledwie 5 % krajowego bilansu energetycznego.
rozwiń zwiń