Nauka

Cyfryzacja mediów - wyzwania i zagrożenia

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 13:05
W Poznaniu trwa konferencja "Telewizja Cyfrowa dla Wszystkich". Uczestnicy zastanawiają się jak walczyć z cyfrowym wykluczeniem.
Audio
  • Jan Dworak: cieszę się, że konferencja jest poświęcona cyfrowemu wykluczeniu

W Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęła się dwudniowa konferencja dotycząca wyzwań i zagrożeń związanych z całkowitą cyfryzacją mediów elektronicznych.

Otwierający spotkanie przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak podkreślił, że konferencja to okazja do rozmowy o tym, jak zapobiec wykluczeniu części społeczeństwa z dostępu do informacji. Przewodniczący zaznaczył, że choć sama technologia jest pożyteczna, jej ewentualna niedostępność dla ludzi może być sporym zagrożeniem i powodować "wykluczenie cyfrowe". Dodał, że z wprowadzanej techniki mogą nie skorzystać ubodzy oraz osoby, które mają problem ze stosowaniem nowoczesnych urządzeń.

Wiceprezydent Poznania Tomasz Kayser zwrócił uwagę, że wiele osób boi się, że po całkowitym wyłączeniu dotychczasowego nadawania analogowego, nie będą mogły korzystać z używanych od lat odbiorników radiowych i telewizyjnych.

Natomiast prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Andrzej Byrt przypomniał, że nowinki technologiczne będą wartościowe tylko wówczas, gdy posłużą do przekazu istotnych treści zarówno intelektualnych, jak i etycznych. Jak dodał - to już nie jest zadanie dla inżynierów.

Organizatorzy konferencji przypominają, że za niecałe dwa i pół roku nastąpi w Polsce całkowite wyłączenie telewizji analogowej. Jak podkreślają - ten czas musi zostać wykorzystany na przygotowanie społeczeństwa na zmianę.

Jednym z patronów medialnych konferencji jest Polskie Radio.

IAR, sm

Czytaj także

Ustawa o radiofonii i telewizji znowelizowana. Niemał cały Sejm za

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 10:31
Sejm przegłosował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, dostosowująć ją do norm UE. Nowe przepisy mówią m.in. lokowaniu produktów, reklamach i o tym, ile czasu w radio musi być grana polska muzyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radio obchodzi swoje święto. Jego urok i czar nie tracą na sile

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2011 11:15
11 kwietnia obchodzimy Dzień Radia. Święto to upamiętnia, jak dużą wartość w naszym życiu odgrywa radio.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziurawy zakaz płatnych spotów dla partii politycznych

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 06:21
Partie z łatwością mogą ominąć zakaz emisji reklam wyborczych w telewizji lub radiu.
rozwiń zwiń