Nauka

MEDTube.net - polscy chirurdzy podbijają świat

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2012 15:40
Polscy lekarze jeszcze nie raz nas zaskoczą. Właśnie podbijają świat wirtualny platformą multimedialną, na której można oglądać filmy z operacji. Filmy pochodzą z całego świata, a serwis ma 50 000 odwiedzin miesięcznie.
(Zdjęcie ilustracyjne)
(Zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News
MEDTube.pl - polscy chirurdzy podbijają świat
Polscy lekarze jeszcze nie raz nas zaskoczą. Właśnie podbijają świat wirtualny platformą multimedialną, na której można oglądać filmy z operacji. Filmy pochodzą z całego świata, serwis ma na razie 50 000 wyświetleń miesięcznie. 
Na stronie MEDTube.pl można znaleźć 10 tys. filmów z operacji i zabiegów. To wirtualna encyklopedia dla chirurgów na całym świecie. Zanim przeprowadzi się zabieg, można zobaczyć, jak zrobili to inni i poznać doświadczenia innych medyków.
Pomysł na stronę powstał 4 lata temu. Dr Michał Wszoła, pomysłodawca, wyjaśnił Gazecie.pl, że, będąc świeżo upieczonym chirurgiem, miał za zadanie zoperować żylaki w przełyku u 40-letniej pacjentki. Przypadek był ciężki: żylaki krwawiły, nie mógł zastosować tradycyjnych metod endoskopowych. Lekarz szukła pomocy w atlasach medycznych i internecie, ale niczego wartościowego dla siebie tam nie znalazł. Właśnie wówczas wpadł na pomysł, że sam może stworzyć odpowedni serwis. 
Kiedy dr Wszoła opowiedział o tym innemu chirurgowi, dr Rafałowi Kieszkowi, postanowili wprowadzić go w życie. Pierwsze filmy i zdjęcia z zabiegów robili sami, potem pojawił← się multimedia innych znajomych. Teraz na stronie jest już 10 000 filmów z całego świata, przede wszystki z Francji, USA i Włoch. Obejmują 40 różnych specjalizacji chirurgicznych. 
Są i materiały edukacyjne, bo do współpracy przystąpiły polskie kliniki. MEDtube transmituje także na żywo operacje z całego świata. 
Serwis jest bardzo doceniany. Do autorów  płyną gratulacje ze wszystkich kontynentów. Obraz przemawia lepiej niż najlepsze nawet wyjaśnienia słowne, więc z materiałów na MEDTube korzystają specjaliści z całego świata. Korzystaj ą także pacjenci - łatwiej jest poddać się zabiegowi, jeśli wiemy, co dokłądnie będzie miało miejsce. Polak potrafi!

Na stronie MEDTube.pl (oraz MEDTube.net) można znaleźć 10 tys. filmów z operacji i zabiegów. To wirtualna encyklopedia dla chirurgów na całym świecie. Zanim przeprowadzi się zabieg, można zobaczyć, jak zrobili to inni i poznać doświadczenia innych medyków.

Pomysł na stronę powstał 4 lata temu. Dr Michał Wszoła, pomysłodawca, wyjaśnił Gazecie.pl, że, będąc świeżo upieczonym chirurgiem, miał za zadanie zoperować żylaki w przełyku u 40-letniej pacjentki. Przypadek był ciężki: żylaki krwawiły, nie mógł zastosować tradycyjnych metod endoskopowych. Lekarz szukał pomocy w atlasach medycznych i internecie, ale niczego pomocnego tam nie znalazł. Właśnie wówczas wpadł na pomysł, że sam może stworzyć odpowedni serwis.

Kiedy dr Wszoła opowiedział o tym innemu chirurgowi, dr Rafałowi Kieszkowi, postanowili wprowadzić ideę w życie. Pierwsze filmy i zdjęcia z zabiegów robili sami, potem pojawiły się multimedia znajomych. Teraz na stronie jest już 10 000 filmów z całego świata, przede wszystki z Francji, USA i Włoch. Obejmują 40 różnych specjalizacji chirurgicznych. 

Są również materiały edukacyjne, bo do współpracy przystąpiły polskie kliniki. MEDtube transmituje także na żywo operacje z całego świata. 

Serwis jest bardzo doceniany. Do autorów płyną gratulacje ze wszystkich kontynentów. Obraz przemawia lepiej niż najlepsze nawet wyjaśnienia słowne, więc z materiałów na MEDTube korzystają specjaliści z całego świata. Korzystają także pacjenci - łatwiej jest poddać się zabiegowi, jeśli wiemy, co dokładnie będzie miało miejsce. Polak potrafi!

(ew/Wiadomości24.pl/Gazeta.pl/MedTube.pl)

Zobacz jeden z zabiegów:

 

Czytaj także

Statystyki: roboty skuteczniejsze od chirurgów

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 00:01
Operacje przy użyciu robotów skracają pobyt chorego w szpitalu i zmniejszają ryzyko krwawień oraz zgonów, ale są droższe - wykazał raport opublikowany na łamach "Journal of Urology". Wykazano to na przykładzie zabiegów usunięcia nerek oraz prostaty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyka łagodzi lęk podczas zabiegów chirurgicznych

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 22:00
Odtwarzanie muzyki podczas zabiegów w znieczuleniu miejscowym może zredukować lęk pacjentów, a nawet przyspieszyć gojenie - twierdzą naukowcy.
rozwiń zwiń