Nauka

Sukienka odzwierciedli stan twej duszy

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2012 11:00
Powstała "rumieniąca się sukienka", która zdradza, co w aktualnej chwili czujesz. Chodzi o "nagość emocjonalną" - piszą projektanci. Odważysz się ją założyć?
TECHNOSENSUAL. where fashion meets technology (c) Aduen Darriba, Anouk Wipprecht, Photo: Robert Lunak
TECHNOSENSUAL. where fashion meets technology (c) Aduen Darriba, Anouk Wipprecht, Photo: Robert LunakFoto: materiały prasowe.
Sukienka odzwierciedli stan twej duszy
Powstała "rumieniąca się sukienka", która zdradza, co w aktualnej chwili czujesz. Chodzi o "nagość emocjonalną" - piszą projektanci. Odważysz się ją założyć? 
Sukienka bazywa się Buvelle i została zaprojektowana przez Philips Designs. Eksponuje stan psychofizyczny właścicielki. Zaprezentowano ją obok innych dziwnych kreacji na wiedeńskiej wystawie Technosensual, łączącej osiągnięcia krawiectwa i technologii.
Sukienkę  oplata sieć mikrodrutów i zestaw czujników, które sprawdzają rytm serca i oddychania, a także stan skóry (np. pocenie się). Wyniki pomiarów są rzutowane na 18 mikroprojektorów z diodami LED i tak dowiadujemy się, co czuje osoba, która nosi sukienkę. Kolor i intensywność wzoru ozależą od intensywności uczuć właścicielki sukienki. 
To nie jedyny ciekawy projekt pokazany podczas wystawy Technosensual. Inną propozycją jest sukienka Holy Dress, stworzona przez Melissę Coleman i Leonie Smelt. To przenośny wykrywacz kłamstw, który porazi właściciela prądem, kiedy wyczuje, że ten kłamie. Sukienka podkreśla prawdomówność nosicielki także prostym krojem, białym kolorem i geometrycznymi dodatkami z miedzi. Osoba nosząca sukienkę jest „męczenniczką prawdy”, wyjaśnia Coleman.
 
Z kolei Intimacy White 2.0 to propozycja kuratorki wystawy, Anouk Wipprecht. Sukienka powstała we współpracy z laboratorium projektowym Studio Roosegaarde. Zostałą wykonana z folii ciekłokrystalicznej. Wygląda zupełnie normalnie (biało-fioletowa z szerokimi ramiączkami), dopóki nie przyłożysz do niej proądu. Wówczas staje się przezroczysta. Inny projekt Anouk Wipprechtto Smoke Dress. I ta kreacja wygląda w miarę normalnie, dopóki nie poznamy jej właściwości: wydziela parę z suchego lodu. Tempo i miejsce wydzielania reguluje gestami właścicielka sukienki.
 
Sukienka Denzipfaden autorstwa Maartje Dijkstra odtwarza muzyki. Każdy suwak jest jednocześnie regulatorem głośności, basów, tonów lub częstotliwości. Właścicielka kreacji staje się DJem.
 
- Relacja ciała, sztuki, mody i technologii staje się coraz bliższa - informują autorzy wystawy. - Kształtujemy technologię, a ona nas. 

Sukienka nazywa się Buvelle i została zaprojektowana przez Philips Designs. Eksponuje stan psychofizyczny właścicielki. Zaprezentowano ją obok innych dziwnych kreacji na wiedeńskiej wystawie Technosensual, łączącej osiągnięcia krawiectwa i technologii.

Sukienkę oplata sieć mikrodrutów i zestaw czujników, które sprawdzają rytm serca i oddychania, a także stan skóry (np. pocenie się). Wyniki pomiarów są rzutowane na 18 mikroprojektorów z diodami LED i tak dowiadujemy się, co czuje osoba, która nosi sukienkę. Kolor i intensywność wzoru zależą od intensywności uczuć właścicielki sukienki. 

To nie jedyny ciekawy projekt pokazany podczas wystawy Technosensual. Inną propozycją jest sukienka Holy Dress, stworzona przez Melissę Coleman i Leonie Smelt. To przenośny wykrywacz kłamstw, który porazi właściciela prądem, kiedy wyczuje, że ten kłamie. Sukienka podkreśla prawdomówność nosicielki także prostym krojem, białym kolorem i geometrycznymi dodatkami z miedzi. Osoba nosząca sukienkę jest "męczenniczką prawdy”, wyjaśnia Coleman. 

Z kolei Intimacy White 2.0 to propozycja kuratorki wystawy, Anouk Wipprecht. Sukienka powstała we współpracy z laboratorium projektowym Studio Roosegaarde. Została wykonana z folii ciekłokrystalicznej. Wygląda zupełnie normalnie (biało-fioletowa z szerokimi ramiączkami), dopóki nie przyłożysz do niej prądu. Wówczas staje się przezroczysta.

Inny projekt Anouk Wipprecht to Smoke Dress. I ta kreacja wygląda w miarę normalnie, dopóki nie poznamy jej właściwości: wydziela parę z suchego lodu. Tempo i miejsce wydzielania reguluje gestami właścicielka sukienki. 

Sukienka Denzipfaden autorstwa Maartje Dijkstra odtwarza muzykę. Każdy suwak jest jednocześnie regulatorem głośności, basów, tonów lub częstotliwości. Właścicielka kreacji staje się DJ-em. - Relacja ciała, sztuki, mody i technologii staje się coraz bliższa - informują autorzy wystawy. - Kształtujemy technologię, a ona nas. 

(ew/pap/Technosensual)

Zobacz więcej na temat: led mod rumień
Czytaj także

Anatomia mody: kolorowe ptaki kontra szare myszki

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2012 09:00
– Moda jest w każdym z nas. Niektórzy się do tego przyznają otwarcie, inni nie. Ale moda jest sposobem na życie, sposobem wyrażania siebie i… metodą na zarabianie pieniędzy – mówi w Czwórce Marta Majdan z działu modowego pisma "Joy".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Innowacyjny trend

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2012 00:00
Innowacyjność to temat, robiący w ostatnim czasie coraz większą karierę. Popularność tego zagadnienia ma bez wątpienia związek z rozwojem technologicznym i gospodarczym, do którego dążą kraje europejskie, w tym również Polska. Innowacje - to jeden z najważniejszych elementów strategii Europa 2020. W tym kontekście warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem.
rozwiń zwiń