Przed nami aTEDx Kraków 2012
Neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, chemik i "pogromca bakterii" Wojciech Macyk, Anna Wojna, która bada płuca gazami szlachetnymi - to wybrani goście konferencji TEDxKraków, która odbędzie się 21 września. Wydarzenie transmitowane będzie online.
Temat przewodni TEDxKraków 2012 to "Sekretne życie".
"Rzadko sprawdzamy, co leży głębiej, choć często właśnie dzięki temu, co tam znajdziemy, życie jest możliwe. Podczas konferencji TEDxKraków 2012 odsłonimy kurtynę tego, co na pozór przeciętne i codzienne, żeby podejrzeć te zaskakujące, fascynujące, dokuczliwe, zawiłe, a może nawet odpychające aspekty życia, zazwyczaj przez nas niezauważane" - zaznaczają organizatorzy.
Podczas TEDxKraków wystąpią nie tylko naukowcy, ale również artyści, działacze i biznesmeni.
Jednym z zaproszonych ekspertów jest Wojciech Macyk, którego organizatorzy nazywają "niemalże postrachem bakterii". Chemik z Uniwersytetu Jagiellońskiego bada procesy zachodzące w obecności światła i katalizatorów i szuka dla nich możliwości zastosowania. Procesy takie już dziś wykorzystywane są one w oczyszczaniu powietrza, wody i powierzchni, ale chemik i jego zespół marzą jeszcze o lekach aktywowanych przez światło.
Krótki wykład wygłosi też Joanna Hańderek, filozof i wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badaczka specjalizuje się w badaniu kultury. Według filozof w normach przyjętych przez główny nurt kulturowy społeczeństwa istnieje idea „normalności”, czyli tego, co uważa się za powszechne i akceptowalne. Od tej normy istnieją jednak odstępstwa. Czasami ludzie nie mogą znieść tego, że funkcjonują poza standardami, więc ukrywają swoje wady. Jeśli nie mogą ich ukryć, chowają się i stają się sekretnym, niewidzialnym społeczeństwem" - zapowiadają organizatorzy.
Z kolei Anna Wojna, doktorantka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ opowie o badaniach płuc przy użyciu spolaryzowanych gazów szlachetnych. Metoda ta pomoże we wcześniejszym wykryciu nietypowych zmian płucnych, w tym raka. Dzięki połączeniu fizyki jądrowej, medycyny i metody jądrowego rezonansu magnetycznego umożliwi nieinwazyjną diagnostykę rozwijających się chorób płuc.
Wśród prelegentów znajdzie się też Przemysław Biecek, który zajmuje się analizą danych i uczy, jak poprawnie czytać statystyki. Jednym z jego hobby jest poszukiwanie statystyk i wizualizacji, które naginają prawdę. "Statystyka obecna jest we wszystkim – od odkrycia bozonu Higgsa i nowoczesną genetykę, po bliższe nam badania opinii publicznej, politykę i media społecznościowe. Dane statystyczne mogą jednak zwodzić, budzić i odstraszać skomplikowaną matematyką – zbyt często statystyki są źle używane i źle rozumiane" - zapowiadają wykład organizatorzy.
Swoje wystąpienie na TEDxKraków będzie miał również prof. Jerzy Vetualni - neurobiolog, neuropsychofarmakolog, biochemik, członek PAN. Naukowiec na razie nie zdradził, o czy będzie opowiadać.
Konferencja odbywa się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, ale przez cały dzień na żywo transmitowana będzie w internecie ma stronie https:\/\/tedxkrakow.com/. Po wydarzeniu poszczególne wykłady mają trafić na stronę konferencji.
TED jest organizacją non-profit, która zajmuje się ideami wartymi propagowania. Na początku, 25 lat temu, chodziło o czterodniową konferencję organizowaną regularnie w Kalifornii. Obecnie TED to wiele projektów wspierających idee, które mogą zmienić świat. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają osiemnastominutowe wystąpienia, które są następnie udostępniane bezpłatnie na witrynie www.TED.com . TEDxKraków to lokalna wersja konferencji TED oraz część programu TEDx, czyli imprez organizowanych przez fanów TED na całym świecie.
Neurobiolog prof. Jerzy Vetulani, chemik i "pogromca bakterii" Wojciech Macyk, Anna Wojna, która bada płuca gazami szlachetnymi - to wybrani goście konferencji TEDxKraków, która odbędzie się 21 września. Wydarzenie transmitowane będzie online.
Temat przewodni TEDxKraków 2012 to "Sekretne życie". - Rzadko sprawdzamy, co leży głębiej, choć często właśnie dzięki temu, co tam znajdziemy, życie jest możliwe. Podczas konferencji TEDxKraków 2012 odsłonimy kurtynę tego, co na pozór przeciętne i codzienne, żeby podejrzeć te zaskakujące, fascynujące, dokuczliwe, zawiłe, a może nawet odpychające aspekty życia, zazwyczaj przez nas niezauważane - zaznaczają organizatorzy.
Podczas TEDxKraków wystąpią nie tylko naukowcy, ale również artyści, działacze i biznesmeni. Jednym z zaproszonych ekspertów jest Wojciech Macyk, którego organizatorzy nazywają "niemalże postrachem bakterii". Chemik z Uniwersytetu Jagiellońskiego bada procesy zachodzące w obecności światła i katalizatorów i szuka dla nich możliwości zastosowania. Procesy takie już dziś wykorzystywane są one w oczyszczaniu powietrza, wody i powierzchni, ale chemik i jego zespół marzą jeszcze o lekach aktywowanych przez światło.
Z kolei Anna Wojna, doktorantka Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ opowie o badaniach płuc przy użyciu spolaryzowanych gazów szlachetnych. Metoda ta pomoże we wcześniejszym wykryciu nietypowych zmian płucnych, w tym raka. Dzięki połączeniu fizyki jądrowej, medycyny i metody jądrowego rezonansu magnetycznego umożliwi nieinwazyjną diagnostykę rozwijających się chorób płuc.
Wśród prelegentów znajdzie się też Przemysław Biecek, który zajmuje się analizą danych i uczy, jak poprawnie czytać statystyki. - Statystyka obecna jest we wszystkim – od odkrycia bozonu Higgsa i nowoczesną genetykę, po bliższe nam badania opinii publicznej, politykę i media społecznościowe. Dane statystyczne mogą jednak zwodzić, budzić i odstraszać skomplikowaną matematyką – zbyt często statystyki są źle używane i źle rozumiane - zapowiadają wykład organizatorzy.
Konferencja odbywa się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, ale przez cały dzień na żywo transmitowana będzie w internecie ma stronie https:\/\/tedxkrakow.com/.
TED jest organizacją non-profit, która zajmuje się ideami wartymi propagowania. Na początku, 25 lat temu, chodziło o czterodniową konferencję organizowaną regularnie w Kalifornii. Obecnie TED to wiele projektów wspierających idee, które mogą zmienić świat. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają osiemnastominutowe wystąpienia, które są następnie udostępniane bezpłatnie na witrynie www.TED.com .
(ew/PAP-Nauka w Polsce)