Nauka

Lublin: Będą autobusy na energię słoneczną

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2013 13:55
Częściowe zasilanie miejskich autobusów w energię elektryczną pochodzącą z energii słonecznej – taki projekt zrealizuje Politechnika Lubelska i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie.
Lublin
Lublin

Chodzi o zmniejszenie emisji spalin.

Naukowcy z Politechniki chcą zamontować na dachach autobusów miejskich nowoczesne ogniwa fotowoltaiczne - odporne na wstrząsy, zbudowane z materiałów nadających elastyczność, o wysokiej zdolności absorpcji widma światła słonecznego.

- Te ogniwa mają większe możliwości absorpcji niż tradycyjne ogniwa krzemowe. Można je dowolnie skonfigurować, umieścić na dowolnym dachu i korzystać z energii - mówi dyrektor Instytutu Odnawialnych Źródeł Energii na Politechnice Lubelskiej prof. Jan Olchowik.

W ciągu jednego dnia roboczego autobus miejski w Lublinie przeciętnie pokonuje dystans ok. 200 km zużywając ok. 200 kWh energii; spala wtedy ok. 77 litrów paliwa. 1/8 wytworzonej energii (25 kWh) pochłaniają w autobusie różne układy i urządzenia – m.in. ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzacja, kasowniki, biletomaty, wyświetlacze, zapowiedzi głosowe.

Na zasilanie tych urządzeń - według naukowców - dziennie autobus spala nawet ok. 18 litrów paliwa. Gdyby te działające w autobusie systemy mogły być zasilane z energii uzyskanej ze światła słonecznego, to według naukowców roczne oszczędności w eksploatacji jednego autobusu mogłyby sięgać nawet 8 tys. zł.

Badania i opracowywanie innowacyjnej technologii w Lublinie mają trwać dwa lata. Nowoczesne systemy fotowoltaiczne będą zamontowane na czterech autobusach miejskich i testowane w ruchu ulicznym.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: energia odnawialna technologie
Czytaj także

Samolot zasilany słońcem zakończył podróż. Solar Impulse wylądował w Nowym Jorku

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 09:35
Po locie z Kalifornii przez Arizonę, Teksas, Missouri i Virginię, zasilany słońcem eksperymentalny samolot Solar Impulse bezpiecznie doleciał do Nowego Jorku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Plac zasilany zabawą?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 11:27
To możliwe! Grupa specjalistów i studentów chce stworzyć w Łodzi miejsce do zabawy zasilane w pełni energią odnawialną. Po więcej informacji zapraszamy do poniedziałkowego "Poranka OnLine".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie lekarz nie może, komputer pośle

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 21:00
Ile technologia może zrobić dla medycyny? Całkiem sporo. O interfejsach multimedialnych, które pozwalają komunikować się z osobami w śpiączce lub całkowicie sparaliżowanymi, opowiada profesor Andrzej Czyżewski z Politechniki Gdańskiej.
rozwiń zwiń