Nowoczesna metoda manipulacji DNA, pochodzenie psów, czy fale grawitacyjne. To dziedziny badań, które - według tygodnika "Science" - mogą być szczególnie istotne dla nauki w tym roku.
Technologia CRISPR służąca do wprowadzania zmian w materiale genetycznym została uznana przez "Science" za wydarzenie roku 2015. Zastosowań laboratoryjnych już było mnóstwo: stworzono komary, które nie przenoszą malarii, pomidory o przedłużonej trwałości, świnie odporne na wirusy, a nawet - kontrowersyjnie - zmodyfikowano ludzkie zarodki.
- W przyszłym roku o CRISPR będzie jeszcze głośniej - uważa Robert Koontz z "Science". Jego zdaniem, pojawią się też nowe wyniki badań dotyczące tego, gdzie i kiedy dokładnie udomowiono psy. Nowych danych o tajemniczych falach grawitacyjnych, które przewidział Einstein, dostarczą obserwatoria w Europie i USA.
Naukowa prognoza "Nature"
Swoją prognozę przedstawił także "Nature". Walka z chorobami genetycznymi i dwutlenkiem węgla, a także otwarcie nowoczesnego Sezamu - to według tygodnika kilka z najważniejszych zapowiadanych wydarzeń naukowych rozpoczętego roku.
Szwajcarska firma Climeworks jako pierwsza w historii ma zacząć wyłapywać dwutlenek węgla z atmosfery i sprzedawać ten gaz do szklarni, by rośliny mogły lepiej rosnąć. Nowe technologie manipulacji genami mogą pomóc w tym roku w leczeniu dziedzicznych chorób krwi. Naukowcy chcą też odkryć geny związane ze snem i chorobami psychicznymi. Obserwatoria w Europie i w USA mają dostarczyć nowych danych o tajemniczych falach grawitacyjnych. A w Jordanii uruchomiony będzie SESAME, czyli kołowy akcelerator cząstek, trochę podobny do europejskiego Wielkiego Zderzacza Hadronów. Pomoże on w badaniu struktur biologicznych i nowych materiałów - pisze "Nature".
Źródło: McGovern Institute for Brain Research at MIT/YouTube
mr