Nauka

Nadmuchiwana kawalerka w drodze na ISS, rakieta ląduje

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 12:00
Udane lądowanie rakiety nośnej na ziemi. Firma SpaceX wystrzeliła w kosmos nadmuchiwany element stacji kosmicznej, a ważny człon rakiety bezpiecznie wylądował na wodzie.
Audio
  • Udane lądowanie rakiety nośnej SpaceX - IAR, Rafał Motriuk
Nadmuchiwana kawalerka w drodze na ISS, rakieta ląduje
Foto: SpaceX.

Wypełniana powietrzem kosmiczna kawalerka ma dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To pierwszy taki projekt w historii podboju kosmosu. Przedział dla astronautów wykonany ze specjalnej, wielowarstwowej tkaniny będzie na Stacji testowany przez dwa lata.

Dużym sukcesem jest powrót pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 na Ziemię. Po starcie z Przylądka Canaveral na Florydzie wylądował on bezpiecznie na specjalnej pływającej platformie. Nigdy wcześniej nie udało się tego zrobić. Takie rozwiązanie może znacznie obniżyć koszty kosmicznego transportu.

Za misję odpowiada prywatna firma SpaceX, która ma kontrakt z NASA. Nadmuchiwany moduł mieszkalny zbudowała inna firma, Bigelow Aerospace.

(IAR)

Cały start i lądowanie rakiety:

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronautyka SpaceX
Czytaj także

SpaceX: rakieta startuje, wykonuje misję i... pionowo ląduje

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2015 12:00
Rakieta nośna Falcon 9, należąca do firmy SpaceX, wystartowała w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego z Cape Canaveral na Florydzie i po kilkunastu minutach lotu, po raz pierwszy w historii, bez problemów wylądowała w tym samym miejscu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drugie pionowe lądowanie rakiety nie do końca udane

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2016 22:22
Częściowy sukces, częściowa porażka - to efekt kosmicznej misji rakiety Falcon9 wystrzelonej przez prywatną firmę SpaceX. Najbardziej oczekiwane pionowe lądowanie największego członu rakiety na wodzie doszło do skutku, ale nie tak, jak planowano - pisze SpaceX na Twitterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rakieta wielokrotnego użytku? Oto New Shepard, konkurent SpaceX

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 00:40
Firma Blue Origin przeprowadziła trzeci lot tej samej rakiety i kapsuły New Shepard. Nagranie robi wrażenie!
rozwiń zwiń