Nauka

Wraz ze Światowidem w kosmos zostaną wysłane Rusałka 1 i Rusałka 2

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 11:46
Satelity Rusałka 1 i Rusałka 2 będą miniaturowe i trochę podobne do smartfonów - zapowiedziała firma z Wrocławia, która je konstruuje.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/LoganArt/dom. publiczna

Pierwsze tego typu urządzenia powstały w ramach należącego do NASA projektu Small Spacecraft Technology Program w kalifornijskim ośrodku Ames Research Center. Celem programu było znalezienie sposobu na wykorzystanie elektroniki użytkowej w miniaturowych satelitach.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Nanosatelity PhoneSat pracują pod kontrolą systemu Android i wykorzystują rozwiązania stosowane w telefonach komórkowych. Są o połowę mniejsze niż CubeSat. Wszystko mieści się w sześciennej obudowie o bokach 10x10x5 cm. Masa jednego satelity nie przekracza 0,5 kg.

Wewnątrz satelitów PhoneSat wyprodukowanych przez polską firmę SatRevolution S.A. znajdą się podzespoły stosowane w smartfonach, takie jak płyta główna, kamera, GPS, żyroskop czy magnetometr. Firma podaje, iż aktualnie testom poddawany jest smartfon z serii LG Nexus.

Ponadto swoje miejsce wewnątrz maszyny znajdą również moduł do  komunikacji z Ziemią za pomocą fal radiowych, specjalne baterie, układ zarządzania zasilaniem i rozkładane panele słoneczne.

Orbita satelitów ma przebiegać na wysokości ok. 310 km nad powierzchnią Ziemi. Ich prędkość wyniesie 8 km/s, czyli jednego obiegu dookoła naszej planety dokonają w ciągu 1,5 godziny.

Głównym zadaniem satelitów będzie test technologiczny, mają wysyłać sygnały do stacji naziemnej, aby sprawdzić, jak długo są w stanie działać w kosmosie podzespoły stosowane w smartfonach.

Światowid, Rusałka 1 i Rusałka 2 mają być wyniesione na początku 2018 roku na amerykańskiej rakiecie firmy Interorbital Systems. Dokładny termin uzależniony jest od warunków pogodowych, gdyż wystrzelenie nastąpi z platformy pływającej na Oceanie Spokojnym.

Światowid, jako satelita badawczy, będzie zbierał dane dotyczące zmiany w polu magnetycznych i grawitacyjnym Ziemi czy zmiany pogody i zjawisk atmosferycznych. Będzie również robił zdjęcia i przesyłał obrazy, które mogą być wykorzystane w takich dziedzinach jak meteorologia, oceanografia, geologia czy kartografia.

PAP Nauka w Polsce, Astronomia24.com, kk

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA technologie
Czytaj także

Światowid - pierwszy polski satelita komercyjny zacznie pracę w kosmosie w 2018

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2016 11:00
W kosmos ma go wynieść rakieta Neptune N3 z platformy pływającej na Oceanie Spokojnym. Wraz z nim na orbicie umieszczone zostaną też dwa nanosatelity PhoneSat.
rozwiń zwiń