Nauka

AGH - kopalnia wykładów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2010 15:56
W sieci udostępniono prawie 1,5 tysiąca godzin wykładów. A będzie jeszcze więcej!

Prawie 1,5 tysiąca godzin wykładów z nauk ścisłych w Internecie. Akademia Górniczo-Hutnicza jako pierwsza w Polsce uczelnia udostępnia swoje zasoby naukowe.

Dzięki specjalnemu portalowi OpenAGH, każdy może korzystać z repozytorium otwartych zasobów edukacyjnych tworzonych przez pracowników, doktorantów i studentów AGH. Codziennie korzystają z niego setki studentów.

Problem praw autorskich rozwiązano dzięki przystąpieniu do Międzynarodowego Systemu Zasobów Edukacyjnych. Materiały umieszczone w Open AGH objęte są licencją Creative Commons. To system ochrony praw autorskich inny niż tradycyjny copyright. Pozwala on autorowi na samodzielne określenie, kto i co może robić z jego utworem. Warto zaznaczyć, że objęcie swojego dzieła licencją CC nie oznacza wyzbycia się praw autorskich – ani osobistych, ani majątkowych.

Na świecie swoje osiągnięcia naukowe udostępniło już kilkaset uczelni. W 1999 roku Massachusetts Institute of Technology zdecydował się udostępniać za darmo część cyfrowych zasobów edukacyjnych, które tworzyli jego pracownicy. Były to np. konspekty albo nagrania wideo z wykładów. Tak powstało pierwsze na świecie uczelniane repozytorium OZE. Inicjatywa MIT znajduje coraz liczniejszych kontynuatorów. W Polsce AGH jest pierwszą uczelnią, która podjęła ten krok. W odróżnieniu od innych projektów, np. organizowanego przez MIT Open Course Ware, Open AGH udostępnia również materiały tworzone przez studentów.

''

Zgodnie z zasadą przyjętą w Open AGH wszystkie udostępnione zasoby mogą być przez każdego internautę kopiowane, rozprowadzane, przedstawiane, wykonywane i przekształcane w celu stworzenia tzw. utworów zależnych. Użytkownik serwisu jest jednak zobowiązany do spełnienia trzech warunków:


1. Musi podać autora oryginalnej pracy oraz adres strony, z której ją pobrał (czyli Open AGH).
2. Może wykorzystać utwór tylko do celów niekomercyjnych (w szczególności kształcenia innych lub siebie). Nie ma prawa zarabiać na nim.
3. Jeśli stworzy utwór zależny musi go udostępnić na tej samej licencji.


Zamieszczając materiały w Open AGH naukowiec promuje swoją pracę, wspomaga innych wykładowców, nauczycieli i uczniów oraz stwarza warunki by samemu uzyskać od innych przydatne dla siebie materiały. Dzięki przystąpieniu Akademii do międzynarodowej organizacji OpenCourseWare Consortium (OCWC) możliwy będzie dostęp również do zagranicznych, anglojęzycznych repozytoriów OZE.

Platforma udostępnia wiele materiałów, które mogą znaleźć zastosowanie w edukacji szkolnej na różnych poziomach lub służyć samodzielnej nauce każdemu zainteresowanemu. Zespół Open AGH zaprasza też do tworzenia nowych zasobów i przesyłania ich do serwisu, który jest intensywnie rozwijany.

 
Przemysław Goławski, Centrum e-Learningu AGH

Zobacz więcej na temat: edukacja POLSKA
Czytaj także

Wyszukiwarki, które położyły Google na łopatki

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2009 02:58
Cesarz i caryca wśród wyszukiwarek: Baidu i Yandex.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Avatar zarobił ponad miliard dolarów. Jest najszybszy

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2010 23:54
Hollywoodzka superprodukcja Avatar zaledwie 17 dni po wejściu do kin zarobiła już ponad miliard dolarów na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska": na rehabilitacje do... robota

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2010 06:25
Krakowscy naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej mają sposób na skrócenie olbrzymich kolejek do poradni rehabilitacyjnych.
rozwiń zwiń