Nauka

Unikatowe odkrycie pod Szczecinem - włócznia obrzędowa sprzed 9 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 12:27
Drewnianą, zdobioną rytą dekoracją, włócznię odkryli archeolodzy w Bolkowie obok jeziora Świdwie. - To jedyne znalezisko tego typu znane z terenu Europy - podkreślił prof. Tadeusz Galiński.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu/cc.

Włócznia znajdowała się ponad metr pod powierzchnią torfu. Według wstępnej analizy, przedmiot wykonano z drewna jesionu. Kształtem przypomina wydłużone pióro wiosła.

- Zachował się wyjątkowo duży jej fragment, mierzący ok. 40 cm długości i prawie 10 cm szerokości - wskazał kierownik wykopalisk, prof. Tadeusz Galiński ze szczecińskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Galiński zaznaczył, że w Europie nie odkryto dotychczas podobnego przedmiotu z tego okresu. O unikatowym charakterze znaleziska przesądza obecna na jego zewnętrznej, lekko wypukłej stronie bogata dekoracja - przeplatające się wątki geometryczne i zoomorficzne.

- Budowa włóczni, ale przede wszystkim obecność ornamentyki oznacza, że przedmiot miał charakter obrzędowy, związany z wierzeniami ludów mezolitycznych, zamieszkujących położone nad jeziorem osady i obozowiska łowieckie - wyjaśnił ekspert.

Społeczności żyjące w okresie mezolitu dość często zdobiły używane przez siebie przedmioty. Z terenu Europy znane są ryty wykonywane na różnych zabytkach wykonywanych z poroża i kości zwierzęcych, drewna, a rzadziej także na wyrobach z bursztynu, bułach krzemiennych i kamiennych otoczakach. Przedstawiają one bogactwo stylizowanych wyobrażeń zwierząt leśnych, ptaków, ryb i roślin, a także postaci ludzkich.

Wzory rzadko są czytelne. W odszyfrowaniu rytów na włóczni z Bolkowa, wykorzystano m.in. zdjęcia rentgenowskie.

Wykazały one obecność różnych kombinacji wątków geometrycznych w postaci pojedynczych i zgrupowanych trójkątów, zygzaków, jodełki, pionowych i poziomych krótkich karbów oraz dominującego motywu krótkich prostopadłych nacięć, uszeregowanych wzdłuż linii. Widoczne też są przedstawienia stylizowanych postaci ludzkich i zwierzęcych.

Z analizy wynika, że centralne miejsce w obrazie tworzonym przez ryty zajmuje scena obrzędowa z udziałem trzech postaci ludzkich. Jedna z nich występuje w charakterystycznej masce, wykonanej z szeroko rozgałęzionego poroża jelenia. - Z pewnością symbolizuje ona szamana – przewodnika duchowego społeczności - stwierdził Galiński.

Druga z postaci przedstawiona jest bez ubrania - narysowano ją pojedynczą grubą kreską. Jej pozycja sugeruje, że wykonuje rytualny taniec. Ręce ma uniesione ku górze. Natomiast trzecia przedstawiona jest w długiej szacie i niesie jakieś zawiniątko, prawdopodobnie dar ofiarny.

Scena rozgrywa się nad brzegiem jeziora, w sąsiedztwie dwóch łodzi. Po przeciwległej stronie, w tle, widoczne jest obozowisko złożone z przynajmniej czterech szałasów, przedstawione w formie szeregu stykających się wysmukłych trójkątów.

***

Włócznię odkryto w czasie wykopalisk prowadzonych w sąsiedztwie wcześniej badanego sanktuarium szamańskiego z początków mezolitu. Zdaniem archeologów ok. 9 tys. lat temu w tym miejscu odbywano tajemnicze rytuały.

Ślady tej enigmatycznej działalności archeolodzy badają od 2012 roku. W tym czasie odkryli m.in. meteoryt umiejscowiony wewnątrz jednego z szałasów, drewnianą kadzielnicę używaną w czasie rytuałów, laskę o nietypowym kształcie, a nawet przedmiot wykonany z kory brzozowej, który określono mianem fragmentu maski obrzędowej.

Dopiero specjalistyczne badania wieku drewna, z którego wykonano włócznię, pozwolą ostatecznie stwierdzić, czy i ten zabytek należy wiązać z sanktuarium szamanów.

Tegoroczne wykopaliska w Bolkowie prowadzono latem. Wsparł je Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: archeologia HISTORIA Szczecin
Czytaj także

Zobacz malowidła naskalne z Lascaux na własne oczy. Stworzono kopię słynnej jaskini

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2016 12:49
Dotychczas wstęp do wnętrza jaskini mieli jedynie naukowcy, i to nie częściej niż dwa razy w miesiącu. Teraz wyjątkowe znalezisko mogą podziwiać także turyści.
rozwiń zwiń