Nauka

Aplikacja na telefon pozwala ocenić wpływ smogu na stan zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2016 11:21
Aplikację na telefon, pozwalającą ocenić wpływ smogu i innych zanieczyszczeń powietrza na stan zdrowia, opracowali wrocławscy lekarze. Służy ona nie tylko zebraniu materiału naukowego, lecz także może pomóc w diagnozie, np. zalecić wizytę u lekarza.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: freeimages.com

Aplikację opracowali okuliści i laryngolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Dzięki niej można ocenić stan powierzchni oka oraz błony śluzowej górnych dróg oddechowych u osoby, która z niej korzysta.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

Jak wyjaśnił Jonatan Nowakowski, lekarz z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK we Wrocławiu, pacjent jest lokalizowany przez GPS w swoim telefonie i otrzymuje informacje o stanie zanieczyszczenia powietrza w danym rejonie.

- Pacjent co tydzień wypełnia też ankietę dotyczącą zespołu suchego oka i stanu górnych dróg oddechowych, np. informuje o kaszlu lub innych objawach. Na tej podstawie może on otrzymać np. informację, by zgłosił się na wizytę do lekarza - dodał Nowakowski.

Wyjaśnił, że aplikacja jest obecnie testowana w USA. - W tym kraju informacje o stanie zanieczyszczeń powietrza są bardzo uporządkowane i precyzyjne. To pozwala na dokładniejsze testy aplikacji - powiedział lekarz.

Aplikacja, obok korzyści indywidualnych dla pacjenta, ma również znaczenie dla zebrania materiału naukowego do analiz lekarskich, ponieważ może być zastosowana na licznej grupie badanych.

Dr Tomasz Zatoński z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK we Wrocławiu podkreślił, że aplikacja zostanie wykorzystana w projekcie, którego celem będzie określenie wpływu zanieczyszczeń powietrza i smogu na zdrowie osób zamieszkujących konkretny obszar.

- Chcemy pozyskać informacje o stanie zdrowia pacjentów zgłaszających się do wszystkich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych we Wrocławiu. Skorelujemy to z adresami ich zamieszkania i stopniem zanieczyszczeń w tym rejonie. Badania potrwają przez cały rok i w ten sposób powstanie diagnoza dla miasta o wpływie smogu na zdrowie - wyjaśnił laryngolog.

***

Obok Jonatana Nowakowskiego twórcami aplikacji są lekarze Wojciech Czak z Kliniki Okulistyki USK oraz Aleksander Łaba z Kliniki Patomorfologii USK.

Projekt jest realizowany pod kierunkiem prof. Marty Misiuk-Hojło, szefowej Kliniki Okulistyki USK oraz dr hab. Tomasza Zatońskiego z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK we Wrocławiu.

Pomysł wrocławskich lekarzy został już doceniony przez specjalistów i nagrodzony w październiku na międzynarodowej konferencji okulistycznej EVER 2016, organizowanej przez European Association for Vision and Eye Research.

PAP Nauka w Polsce, kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA ekologia powietrze
Czytaj także

"W smogowym sporcie mamy najmocniejszą ligę w Europie"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 15:53
W rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, w pierwszej dziesiątce znalazło się aż sześć miast z Polski. O zestawieniu przygotowywanym przez Europejską Agencję Ochrony Środowiska mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jędrak (Alarm Smogowy).
rozwiń zwiń