Nauka

Niepokojące informacje z Arktyki. Zasięg pokrywy lodowej bliski historycznemu minimum

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 13:23
Pomiar z 10 września wykazał, że powierzchnia lodu w okolicach bieguna wynosiła 4,14 miliona kilometrów kwadratowych. Mniej było go tylko raz, w roku 2012.
Audio
  • Wyjątkowo mało lodu w Arktyce. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
Arktyka to kraina szczególnie wrażliwa na zmiany klimatyczne, dla klimatologów stanowi więc system wczesnego ostrzegania
Arktyka to kraina szczególnie wrażliwa na zmiany klimatyczne, dla klimatologów stanowi więc system wczesnego ostrzeganiaFoto: Glow Images/East News

Według amerykańskich ekspertów z Centrum Danych o Śniegu i Lodzie, wszystko wskazuje na to, że w przyszłych latach można spodziewać się kolejnego, rekordowego minimum.

Każdego roku w Arktyce lodu przybywa zimą, ale częściowo topnieje on w ciągu lata. Pomiary tych różnic są - zdaniem naukowców - bardzo dobrym wskaźnikiem postępującego globalnego ocieplenia.

NAUKA w portalu polskieradio.pl>>>

Arktyka to obszar Ziemi otaczający biegun północny. Nazwa pochodzi od greckiej nazwy gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.

Centrum Arktyki stanowi pokryty lodem Ocean Arktyczny. Otaczają go bezleśne obszary lądowe o przemarzniętym gruncie. Mimo to Arktyka tętni życiem, na które składa się bogata fauna i flora morska, ptaki, zwierzęta lądowe oraz społeczności ludzkie.

Rdzenna ludność Arktyki (Eskimosi, Lapończycy, Czukcze, Nieńcy) dostosowała się do niezwykle trudnych warunków życia tworząc wyjątkowe kultury.

IAR, Wikipedia, kk


Czytaj także

Rok w Arktyce. "Nie ma nic piękniejszego"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2016 18:37
Niskie temperatury, mroźny wiatr i zapierające dech w piersiach, choć monotonne, widoki - to codzienność na arktycznych stacjach polarnych. - To było absolutnie fascynujące doświadczenie - mówił Robert Pogorzelski, który wraz z naukowcami PAN spędził rok w Arktyce.
rozwiń zwiń