We wspólnym projekcie realizowanym przez Politechnikę Białostocką i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku pod uwagę brane są grzyby rosnące na drewnie martwych drzew lub na żywych drzewach. Bank ekstraktów grzybów znajduje się w Centrum Naukowo-Badawczym Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce.
Jak wskazała prodziekan ds. nauki tego wydziału dr Ewa Zapora, obecnie w banku znajduje się ponad 150 gatunków grzybów. Zwróciła uwagę, że w Puszczy Białowieskiej występuje ok. 1,7 tys. grzybów, z czego 190 to tzw. endemity, czyli grzyby znane tylko z jednej lokalizacji - terenów puszczy. Dodała, że część z nich także umieszczono w banku.
Grzyby, które znajdują się w banku, są dokładnie opisane. Pozyskano z nich ekstrakty, które mogą być wykorzystywane do dalszych badań.
Spektakularny efekt
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl
Naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu UMB badali m.in. właściwości korzeniowca sosnowego. Jest on bardzo powszechny w całej Polsce. Występuje na drzewach i powoduje ich chorobę, dlatego jest zwalczany przez leśników.
- Z przeprowadzonych do tej pory badań wynika, że grzyb ten może mieć zastosowanie w leczeniu nowotworów jelita grubego - wyjaśniła kierownik zakłady farmakologii doświadczalnej UMB prof. Halina Car. - W zależności od użytego stężenia, ma spektakularny efekt hamowania wzrostu komórek nowotworowych - wytłumaczyła.
Badania wykazały zahamowanie rozwoju choroby nawet o 80 proc. - Nie stwierdzono też złego wpływu związków z grzyba na fizjologię komórek - podkreśliła.
Naukowcy uzyskali zgodę komisji etycznej ds. doświadczeń na zwierzętach na prowadzenie dalszych badań na myszach laboratoryjnych. - Okazało się, że nasze myszki mają się świetnie, żadna nie zmarła, wręcz odwrotnie - zaznaczyła prof. Car. Dodała, że komórki z chorobą cofały się, w zależności od podawanych dawek.
Ekspert przyznała, iż na razie nie wiadomo dokładnie, jaki związek pozyskany z grzybów daje efekt leczniczy. - Zbadanie składu grzybów jest wielkim problemem, ponieważ zwykle są to związki, których nie możemy znaleźć w bazach chemicznych, dostępnych na całym świecie. Wobec powyższego to jest olbrzymi potencjał, który tkwi w grzybach, które być może możemy wykorzystać nie tylko w kierunku nowotworów - oceniła.
kk