Dwa Teatry Spektakle

Spektakle konkursowe - "Dwa Teatry"

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 08:00

GRACE I GLORIA

Spektakl


23 maja, poniedziałek, godzina 16:00

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

pl. Grunwaldzki 1, Gdynia

 

autor – Tom Ziegler

przekład – Jacek Kaduczak

reżyseria – Bogdan Augustyniak

scenografia – Jerzy Rudzki

muzyka – Jerzy Satanowski

produkcja – Joanna Cywińska, Lu.produktion


występują: Stanisława Celińska (Grace), Lucyna Malec (Gloria)


Spektakl Grace i Gloria został specjalnie przygotowany z okazji jubileuszu Stanisławy Celińskiej. Aktorka w Sopocie otrzyma najważniejsze wyróżnienie aktorskie – Wielką Nagrodę Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2016” za wybitne kreacje aktorskie w słuchowiskach i spektaklach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej.

Grace i Gloria to barwna, a zarazem przejmująca opowieść o dwóch dojrzałych kobietach, o krańcowo różnych temperamentach, charakterach i skrajnie odmiennych doświadczeniach życiowych. Wzruszający spektakl dotyka trudnych tematów przemijania, jednocześnie niesie nadzieję, przepełniony jest poczuciem humoru i zaskakującymi zwrotami akcji.

Brawurowa gra Stanisławy Celińskiej i Lucyny Malec tworzy widowisko pełne wdzięku i refleksji. Grace Stanisławy Celińskiej ujmuje mądrością, dystansem i wiarą w dobro. Z kolei Lucyna Malec, znana głównie z ról komediowych, w postaci Glorii tworzy interesującą kreację dramatyczną, a cały spektakl porusza najczulsze emocje widzów.


W STARYCH DEKORACJACH według tekstów TADEUSZA RÓŻEWICZA

spektakl Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie

 

24 maja, wtorek, godzina 18:00

 

Scena Kameralna Teatru Wybrzeże,

ul. Bohaterów Monte Cassino 30, Sopot

 

adaptacja i reżyseria – Igor Gorzkowski

scenografia – Honza Polivka

kostiumy – Magdalena Dąbrowska

muzyka – Piotr Tabakiernik

ruch sceniczny – Iwona Pasińska

asystent reżysera – Sylwia Karczmarczyk

 

występują: Henryk Talar (Bohater), Maciej Półtorak (Włoch), Sylwia Karczmarczyk (Włoszka), kobiety z przeszłości: Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Agata Ochota- Hutyra, Małgorzata Marciniak, Agnieszka Łopacka; Cecylia Putro (Matka), Mateusz Trzmiel (młody Bohater)

Spektakl W starych dekoracjach Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie powstał z myślą wybitnym aktorze, Henryku Talarze, który obchodził jubileusz 50-lecia pracy artystycznej. Aktor na Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2016” otrzyma najważniejsze wyróżnienie aktorskie – Wielką Nagrodę za wybitne kreacje w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.

Tytuł spektaklu nawiązuje do Śmierci w starych dekoracjach Tadeusza Różewicza, opowiadania, które było podstawą spektaklu, który wystawił we Wrocławiu w 1978 roku Jerzy Grzegorzewski. Ale Igor Gorzkowski, autor scenariusza W starych dekoracjach nie korzysta wyłącznie z tego tekstu Różewicza. Sięga po inne, które składają się na opowieść o bohaterze i jego relacjach z kobietami. Motywem przewodnim jest podróż do Włoch i powrót do własnej przeszłości głównego bohatera, którego kreuje Henryk Talar.

Ze zderzenia twórczości Tadeusza Różewicza z talentem dramaturgicznym Igora Gorzkowskiego i wielkim talentem aktorskim Henryka Talara powstał spektakl przejmujący, skłaniający do refleksji o tym, co minione.

To wędrówka, peregrynacja po własnych wspomnieniach, po swoich potrzebach, czy po śladach, które w nas zostały i co rusz się odzywają (…). Są to rzeczy ważniejsze niż sprawy intelektualne, zawodowe, bo to są sprawy życiowe. (Henryk Talar)

Chcemy stworzyć spektakl miejscami oniryczny, będący kompozycją ruchu i muzyki, spektakl pełen namiętności. I nie mówię tutaj o erotyce, ale o zmysłowości i emocjach. Próbujemy, razem z autorem dociekać też prawdy, ale tej bolesnej, która cynicznie odziera życie i sprawia, że stajemy nadzy. Ale Różewicz daje  nadzieję. (Igor Gorzkowski, reżyser)

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak