Działaczka Wolnych Związków Zawodowych, współzałożycielka NSZZ "Solidarność".
Anna Walentynowicz była robotnicą Stoczni Gdańskiej i bohaterką Sierpnia'80. Za niezależną działalność związkową została dyscyplinarnie zwolniona z pracy w sierpniu 1980 roku, co stało się bezpośrednią przyczyną strajku stoczniowców.
W stanie wojennym stanęła przed sądem oskarżona o organizowanie strajku w Stoczni Gdańskiej, w grudniu 1981 roku. Została skazana na półtora roku więzienia w zawieszeniu. W grudniu 1983 roku trafiła do więzienia za udział w próbie wmurowania tablicy upamiętniającej górników zamordowanych w kopalni "Wujek". Była inicjatorką protestu głodowego po zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki w 1985 roku. W latach 80. krytykowała ówczesne kierownictwo NSZZ "Solidarność" skupione wokół Lecha Wałęsy. Przeciwniczka obrad Okrągłego Stołu.
Po 1989 roku nie utożsamiała się z polityką rządzących partii postsolidarnościowych. 13 grudnia 2005 odebrała Medal Wolności od Amerykańskiej Fundacji Ofiar Komunizmu na rzecz "Solidarności". W 2006 roku została odznaczona przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego. Zginęła 10 kwietnia 2010 w katastrofie pod Smoleńskiem.