Solidarność w Polskim RadiuW 1980 Polskie Radio było częścią Komitetu d/s Radia i Telewizji. Mimo wartych zapamiętania wielu zasług dla kultury i życia społecznego, ówczesna działalność programowa radia podporządkowana była przede wszystkim celom ideologicznym państwa komunistycznego. Jednak w sytuacji rozwijającej się "polskiej rewolucji" na Wybrzeżu, wielu dziennikarzy - także Polskiego Radia - podjęło ryzyko przekazu nieocenzurowanego obrazu strajków w wielkich zakładach pracy. W efekcie powstały dokumenty radiowe tak wybitne jak m.in. "Polski Sierpień" Janiny Jankowskiej. Prezentowane na tej stronie audycje pochodzą ze zbiorów Archiwum Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". więcej
Pierwsza audycja Niezależnego Radia Solidarność - Żądamy utworzenia radiowo-telewizyjnej redakcji NSZZ "Solidarność", która nie byłaby uzależniona od władz - słyszymy w audycji. (PR, 7.02.1981)
Władza demonstruje siłę Prawda o wydarzeniach w Bydgoszczy - pobicie i aresztowanie związkowców przez SB - Niezależny Serwis Informacyjny Radia Solidarność Bydgoszcz. (PR, 21.03.1981)
Partia nie słucha swoich towarzyszy Manipulacje władz komunistycznych, inicjatywy społeczne, założenia ustawy o związkach zawodowych - Niezależny Serwis Informacyjny Radia Solidarność Wrocław. (22.04.1981)
3 maja - odrodzenie wolności - W 1791 roku ”veto” powiedzieli ludzie chcący odnowić Polskę, w 1980 robotnicy zaprotestowali przeciw nowej magnaterii - słyszymy w serwisie Solidarności. (4.05.1981)
Nie ma odwrotu od drogi Solidarności - Solidarność jest ratunkiem dla nas i tych, którzy z naszego przykładu zechcą skorzystać - słyszymy w niezależnym serwisie informacyjnym Solidarności. (PR, 5.05. 1981)
Walka o demokratyzację państwa I Krajowy Zjazd NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Dyskusja delegatów z całej Polski na temat organizacji i statutu związku - Radio Solidarność Mazowsze. (PR, 7.09.1981)