Centrum Historii Zajezdnia - najpierw tramwaje, potem autobusy, teraz muzeum

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2025 14:53
- Zajezdnia została wybudowana pod koniec XIX w. i wtedy stacjonowały tutaj elektryczne tramwaje. W trakcie II wojny światowej w budynku był zorganizowany magazyn silników lotniczych i cały kompleks dość mocno ucierpiał. Odbudowany i uruchomiony z powrotem został dopiero w 1963 roku, już jako zajezdnia autobusowa - mówiła w Dwójce Marta Gałuszka, przewodniczka z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.
Centrum mieści się w budynku historycznej zajezdni MPK, gdzie podczas Sierpnia 80 odbywały się strajki.
Centrum mieści się w budynku historycznej zajezdni MPK, gdzie podczas Sierpnia '80 odbywały się strajki. Foto: Monika Zając/ PR2

Dziś to pięknie odnowiony ceglany budynek otoczony przyjazną przestrzenią. Ale jeszcze kilkanaście lat temu o niezwykłej historii Zajezdni Autobusowej MPK nr VII przy ulicy Grabiszyńskiej przypominał jedynie charakterystyczny krzyż, pozostawiony tu na pamiątkę wydarzeń z Sierpnia '80.

Posłuchaj
15:20 2025_01_03 11_00_20_PR2_Kwadrans_bez_muzyki.mp3 Wrocławska opowieść. Centrum Historii Zajezdnia (Kwadrans bez muzyki/Dwójka) 

Centrum koordynacyjne w czasie strajku Solidarności

- Jest to miejsce, w którym rodziła się wrocławska Solidarność. To tu 26 sierpnia 1980 roku rozpoczął się strajk solidarnościowy z Wybrzeżem. Ludzie spotykali się tutaj, żeby dyskutować o tym, jak zakładać związki zawodowe. Wysyłali swoich przedstawicieli do innych zakładów pracy. Tutaj też przyjeżdżali przedstawiciele prawie 200 zakładów pracy z całego Dolnego Śląska, żeby na miejscu, w tym centrum koordynacyjnym pracować nad tym, żeby ten strajk utrzymać i żeby osiągnął on swój cel - tłumaczyła Marta Gałuszka.

Wystawy w Zajezdni

Na co dzień oprowadza ona po wystawie stałej Centrum Historii Zajezdnia pt. "Wrocław 1945-2016". Dowiadujemy się z niej nie tylko o wrocławskiej Solidarności, ale też o powojennych przesiedleniach, wrocławskiej kulturze i tożsamości.

Czytaj także:

Organizowane są tu także wystawy czasowe. Do czerwca br. dla zwiedzających dostępna jest także ekspozycja "Freedom Climbers. Wrocławianie w górach wysokich".

W Dwójce zapraszamy na spacer po  Centrum Historii Zajezdnia W Dwójce zapraszamy na spacer po Centrum Historii Zajezdnia

Centrum Historii Zajezdnia jest jednym z projektów związanych z tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Prowadzone przez wrocławski Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", powstało m.in. dzięki dotacji z tzw. funduszu norweskiego.

*** 

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Monika Zając

Data emisji: 3.01.2025

Godz. emisji: 11.00

zch/pg

Czytaj także

Miejsce, które spełnia marzenia o śpiewaniu. Chór Melomana

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2024 15:00
Tutaj wiek, profesja, a nawet wokalne umiejętności nie grają większej roli. W Chórze Melomania śpiewać może niemal każdy. Wszyscy są mile widziani w zespole. Chętni mogą spróbować swoich sił i doświadczyć występowania w wielkich salach koncertowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie Archiwum Filmów Domowych. Unikatowy dokument epoki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2024 12:23
Zalegają w piwnicach, lądują na strychu, nierzadko są wyrzucane do śmietnika czy rozpadają się przegryzione pleśnią, a stanowią unikatowy dokument epoki. W Kwadransie bez muzyki zajrzyęliśmy do Polskiego Archiwum Filmów Domowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim był święty Sylwester? - Historia patrona ostatniego dnia roku

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2024 14:20
Jego imię utożsamia się dziś z imprezami kończącymi rok kalendarzowy. Ponoć hałas to nieodłączny element obchodów jego dnia. Kim był święty Sylwester, patron ostatniego dnia roku?
rozwiń zwiń