Pracownik Politechniki Gdańskiej, z wykształcenia chemik. Członek prezydium Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.
Wojciech Gruszecki 19 sierpnia 1980 uczestniczył w wiecu na Politechnice Gdańskiej, po którym uchwalono wysłanie listu do gdańskiego MKS z poparciem dla strajkujących. Znalazł się w grupie delegatów, którzy dostarczyli list do stoczniowców. Został członkiem Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego. Uczestniczył w rozmowach z delegacją rządową. Był jednym z sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych.
Wchodził w skład Komisji Krajowej "Solidarności". W styczniu 1981 roku na Walnym Zebraniu Delegatów NSZZ "Solidarność" na Politechnice Gdańskiej został wybrany jako jeden z dwóch zastępców przewodniczącego Komisji Zakładowej. Stan wojenny zastał go w Berlinie. W obawie przed aresztowaniem nie wrócił do Polski. Organizował tam struktury zagraniczne "Solidarności". W 2000 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Zmarł 4 września 2006 roku w Berlinie. Prezydent Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył Wojciecha Gruszeckiego Krzyżem Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski.