Trzy z nich przedstawimy w tym wydaniu "Z najwyższej półki", ale zaczniemy od spotkania z Mikołajem Łozińskim. W marcowym programie pojawiła się zapowiedź jego najnowszej książki – "Książka", teraz wiele osób jest już po jej lekturze i wszyscy zgodnie stwierdzają: jest znakomita! Nasza recenzja – tu: http://www2.polskieradio.pl/blogi/nogas/wpis/artykul194726.html#com1
Mikołaj opowie, jak zrodził się w jego głowie pomysł opowiedzenia skomplikowanej historii rodzinnej poprzez przedmioty, dlaczego pisał tę „Książkę” aż pięć lat (!) i co powiedzieli jego najbliżsi, gdy ją przeczytali…Zanim podsłuchamy Mikołaja możemy takze sprawdzić jak poradził sobie w naszej kulturalnej ankiecie - Kulturysta.
W sekcji poświęconej nowościom i zapowiedziom:
- o będącej już w księgarniach autobiografii Chrisa Niedenthala "Zawód: fotograf", opublikowanej i przepięknie wydanej przez Wydawnictwo Marginesy z naszym Znakiem Jakości. Książkę będzie od 11 kwietnia czytał na naszej antenie sam autor;
- o wstrząsającej "Wyspie kanibali" Nicolasa Wertha. Podtytuł książki brzmi: „Deportacja i śmierć na Syberii”, opublikował ją krakowski ZNAK;
- o audiobooku "Kiedy ulegnę", książkę, którą napisał amerykański autor, Chang-Rae Lee, czyta Katarzyna Herman. Podsłuchamy, jak?
Idąc dalej tropem nowości z naszym Znakiem Jakości odwiedzimy Palestynę. Naszym przewodnikiem będzie Raja Shehadeh, pisarz, dziennikarz i prawnik. Napisał piękną książkę "Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie", przejmującą opowieść o tym, jak jego rodzinne tereny znikają, niszczone przez buldożery, zajmowane przez kolejne osiedla żydowskich osadników. O książce porozmawiamy z Przemysławem Wielgoszem z polskiej edycji „Le Monde Diplomatique”.
Będzie nieco kontrowersyjnie, bo o przeczytanych ostatnio przez siebie książkach – tych, które mu się spodobały i tych, które potępia – opowie Mariusz Cieślik z "Newsweeka". Dostanie się, co możemy już teraz zdradzić, młodzieżowej "prozie wampirycznej"…
A na zakończenie - spotkanie Witoldem Szabłowskim, autorem jednej z najlepszych polskich książek minionego roku, zbioru reportaży z Turcji "Zabójca z miasta moreli". Niczego nowego, niestety, nie wydał, ale porozmawiamy z nim o innej "tureckiej" książce. Z naszym Znakiem Jakości ukaże się w połowie kwietnia "Most" autorstwa holenderskiego dziennikarza i pisarza Geerta Maka. To smakowita opowieść o Stambule, na który autor i jego bohaterowie spoglądają z jednej z najsłynniejszych budowli miasta – mostu Galata.
Zapraszam na godzinne spotkanie z KSIĄŻKAMI! Niektóre z nich będzie można zdobyć!
Michał Nogaś (ksiazki@polskieradio.pl)