Kultura

Wszystko, co chcesz wiedzieć o Bolku i Lolku

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2011 10:53
Choć Bolesław i Karol zaistnieli w 1962 roku to dopiero 1977 roku przemówili, są dziećmi Władysława Nehrebeckiego. Znamy ich wszyscy. Oto Bolek i Lolek.

W naszym kwestionariuszu Kulturysta na pytanie: Czy od razu wiedzieliście, że chcecie robić to, co robicie? odpowiadają, że nikt ich o to nie pytał, powiedziano im "dobrze się bawcie". I tego się trzymają.

Bolek i Lolek korzystają z życia - to fakt. Swoimi przygodami bawią też innych, przede wszystkim najmłodszych, ale i starsi z sentymentem patrzą na ich dokonania.

Na ekranie zaistnieli w 1963 roku (wtedy wyświetlono pierwszy odcinek ich przygód), w odpowiedzi na zapotrzebowanie Telewizji Polskiej na bajkę o dwóch chłopcach przeżywających przygody znane z książek dla dzieci i młodzieży.

Zlecenie otrzymał ich tata, Władysław Nehrebecki. Jednak prawdziwymi pomysłodawcami bajki byli jego synowie, którzy wtedy mieli 7 i 9 lat. Imiona głównych bohaterów serii nawiązują do przedwojennego filmu "Bolek i Lolek" z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego, w którym obie tytułowe postacie grał Adolf Dymsza.

Niektórzy do dziś borykają się z problemami rozróżnienia bohaterów, w związku z tym podpowiadamy...Bolek jest wyższy i szczuplejszy, nosi czerwone szorty i żółtą bluzę, a Lolek to ten niższy i tęższy, zazwyczaj ubrany w zbyt obszerne fioletowe spodnie na szelkach i biały podkoszulek. Gdyby dorośli należałoby do nich mówić Bolesław i Karol!

Rysunkowy wizerunek małych bohaterów stworzyli Alfred Ledwig, Leszek Lorek i Władysław Nehrebecki. Za montaż, dźwięk i efekty odpowiadali Otokar Balcy i Alojzy Mol. Kompozytorem najbardziej znanego motywu muzycznego jest Waldemar Kozanecki. Muzykę do filmu pisał również Tadeusz Kocyba.

/
Wszystko zaczęło się od zabaw z bronią. Pierwszym odcinkiem przygód Bolka i Lolka był film pt. "Kusza". Chłopcy wcielają się w nim w postać Wilhelma Tella. Od razu po nim przyszła sława i nagrody - za reżyserię Władysław Nehrebecki otrzymał nagrodę na festiwalu w Gottwaldowie. Chłopcy zaczęli być znani i rozpoznawani na całym świecie - odwiedzili 80 krajów a oglądało ich prawie miliard osób! O mały włos chłopcy pojechaliby również do Ameryki - film zainteresował amerykańską wytwórnię Columbia, z którą zawarto nawet pierwsze kontrakty. Wzajemną współpracę przekreślił spór o prawa autorskie do projektu plastycznego postaci. Ach te dorosłych problemy!

Sława sławą, ale w pewnym momencie odezwała się również "dziewczyńska" część publiczności. Na jej prośbę w 1973 roku do chłopaków dołączyła Tola, która pojawia się w 30 odcinkach. Na jej cześć, pierwszy odcinek z jej udziałem zatytułowano właśnie "Tola"

Ciekawostką jest, że do 1977 roku chłopcy rozumieli się bez słów. Po raz pierwszy widzowie mogli usłyszeć chłopców w pełnometrażowym filmie "Wielka Podróż Bolka i Lolka" (był on wyświetlany w 65 krajach). W filmach pełnometrażowych i seriach bajek z lat 80. głównym bohaterom głosu użyczały: Bolkowi – Ewa Złotowska, Ilona Kuśmierska, Lolkowi – Danuta Mancewicz, Danuta Przesmycka.

Przedstawiliśmy już tatę Bolka i Lolka, teraz czas na dom. Wszystkie bajki z serii powstały w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Przez 23 lata (1963 – 1986) nakręcono ponad 150 odcinków w 10 seriach oraz dwa filmy pełnometrażowe.
Autorzy przygód chłopaków w 1977 roku w "Wielkiej Podróży Bolka i Lolka" postanowili wprowadzić kolejnego bohatera. Przyszła kolej na Jeremiasza - tym razem to czarny charakter.

Smutny czas w karierze filmowej Bolka i Lolka to rok 1986. Wtedy po raz ostatni pojawiają się w pełnometrażowym filmie "Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie" i dwóch filmach montażowych: "Sposób na wakacje Bolka i Lolka" oraz "Bajki Bolka i Lolka".

/

Na szczęście ich fani ciągle o nich pamiętają. Bolek i Lolek mają plac swojego imienia. Całkiem niedawno odsłonięto ich pomnik w Bielsku Białej - chłopcy są wykonani z brązu, mają około 120 cm wzrostu, a pomiędzy nimi stoi globus. Najmłodsi oglądają przygody Bolka i Lolka na płytach DVD, starsi uparcie szukają ich na youtube. Ich popularność wcale nie gaśnie, w plebiscycie na  "Dobranockę wszech czasów" organizowanym w 1997 roku pokonali "Smerfy" i "Wilka i zająca".

Ale co tam stare czasy, Bolek i Lolek wracają! W ubiegłym roku, po 24 latach przerwy, rozpoczęto prace nad pełnometrażowym filmem w 3D!

A już 1 czerwca w radiowej Trójce usłyszymy Bolka i Lolka w wyjątkowym wykonaniu dziennikarzy prowadzonych przez Annę Marię Jopek...

(Paulina Jakubowska na podst. mat.pras.)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Pora na dobranoc

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 10:06
Wielu z nas niechętnie wraca wspomnieniami do szarych czasów PRL-u. Jednak istnieją pewne jego aspekty, które chętnie przywołują w pamięci nawet jego zagorzali przeciwnicy – mianowicie dobranocki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W świecie bajek

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2011 20:04
Gdyby to, co powstaje w amerykańskich kreskówkach przenieść na grunt polski, to byłaby chyba totalna klapa. My nie potrafimy śmiać się z takich absurdalnych rzeczy – mówi Bartosz Sztybor, krytyk filmowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bajki, których nie zmienił XXI wiek

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 07:00
Bolek i Lolek, Reksio, Lis Leon, Gąska Balbinka, Marceli Szpak czy Baltazar Gąbka - te wszystkie postaci powstały w jednym miejscu - Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej.
rozwiń zwiń