Kultura

Wawrzeniecki: Satanista czy wielki wrażliwiec?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 11:51
Malował krwawe pogańskie rytuały i spętane czarownice. Marian Wawrzeniecki był niezrozumianym artystą, czy raczej królem kiczu?
Audio
Obraz Mariana Wawrzenieckiego Smok i ofiara
Obraz Mariana Wawrzenieckiego "Smok i ofiara"Foto: Fot.: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

W Młodej Polsce plotkowało się, że, badając i malując dzieje przedchrześcijańskich kultów, popadł w satanizm. Wawrzeniecki obsesyjnie wracał w swoich obrazach do motywu torturowanych, nagich kobiety.

- Jeżeli nie pojmie się, że jest to sztuka na wskroś symboliczna, to nie ma o czym mówić. Widzimy gołe dziewczyny i szubienice - mówi dr Łukasz Kossowski z Muzeum Literatury w Warszawie.

Placówka chce teraz "przywrócić współczesnej nauce niesłusznie zapomnianego rysownika". W tym celu zorganizowali wystawę "Sztuka i krytyka u nas, czyli tortura czarownicy". Obejrzeć na niej można grafiki przygotowywane przez Wawrzenieckiego na indywidualną wystawę w roku 1914, do której nigdy nie doszło…

Na jednej trzy wisielce, a w tle chmura przypominająca kształtem śmierć z kosą. Obok naga dziewczyna, przywiązana do pala, do której zbliża się smok. Przekaz jest symboliczny: ofiara to sztuka, smok to krytyka. Z krytykami artysta ostro się ścierał. Całe życie kontestował współczesne sobie hierarchie artystyczne.

- Był może jest on pierwszym kontrkulturowcem w dziejach Polski (kilkadziesiąt lat przed narodzinami kontrkultury!) - twierdzi prowadzący "Klub Trójki" Jerzy Sosnowski - Jego twórczość wydaje się dziś doskonałym przykładem "kampu" (jak pisała Susan Sontag: sztuki, która chce, żeby ją traktować poważnie, ale nie można jej traktować całkiem poważnie, bo jest jej "za dużo").

O dziwacznej, intrygującej, kontrowersyjnej postaci mówili w "Klubie Trójki" prof. Janusz Zagrodzki i dr Łukasz Kossowski z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.

Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku o 21. Zapraszamy.
usc

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Symbolika spod pędzla

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2010 08:00
Malarskim trendem Młodej Polski była symbolika. Ulubionym tematem artystów tworzących w latach 1980-1918 były ludowe legendy i mistycyzm.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wideo wywróciło sztukę do góry nogami

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2012 12:36
Stare kamery, brzęczące głośniki, zakurzone odtwarzacze VHS i czarno-białe telewizory najlepiej to odtworzą. Wrocław przedstawia"Krótką historię instalacji wideo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rogier van der Weyden "Zdjęcie z krzyża"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2012 10:55
Rozpacz i płacz, współcierpienie i odkupienie – fascynujący, przejmujący obraz pasyjny z XV wieku był tematem opowieści dr Grażny Bastek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, jak ewoluował Księżyc (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 00:01
Wydaje nam się, że Srebrny Glob w ogóle się nie zmienia. Tymczasem ma za sobą 4,5 mld lat burzliwej historii.
rozwiń zwiń