Kultura

Projekt "Myśląca ręka". Z umiłowania ludzi, których pracy nie widać na scenie

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 08:55
- Sukces na teatralnej scenie w dużej mierze zależy jest relacji jaką scenografowie nawiążą z rzemieślnikami teatralnymi - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Szydłowska, kuratorka projektu "Myśląca ręka" w Teatrze im. Słowackiego i scenografka Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.
Audio
  • 22.12.18 DOMAGAŁAsię TEATRU: projekt "Myśląca ręka"
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/SimoneN

"Myśląca ręka" to cykl działań edukacyjnych zapoznających uczestników z procesem powstawania scenicznego świata, ze szczególnym naciskiem na rolę i znaczenie teatralnego rzemiosła, jego historię, tradycję, wykorzystywane materiały i technologie. Chodzi o to, by przybliżyć widzom prace tych ludzi, których na co dzień nie widują na scenie, a których praca jest kluczowa dla artystycznego sukcesu.

- Fascynujące jest, jak oni pracują, jak angażują się w to, co scenografowie wymyślą i wykreują na papierze.  Czym innym jest idea, którą opracowujemy z reżyserem, a czym innym to, co scenograf określa w projekcie. Wiele zależy od pracy rzemieślników - tłumaczyła Małgorzata Szydłowska.

Wymieniła w tym kontekście stolarzy, ślusarzy, tapicerów, krawców, rekwizytorów, oświetleniowców, akustyków. - To cała armia wyspecjalizowanych ludzi, którzy całe życie wykonują wyuczony zawód i są mistrzami w swojej dziedzinie. Świeżo upieczony scenograf po studiach wiele może się od nich nauczyć. Natomiast dla kogoś z doświadczeniem jest to fascynujący dialog - dodała Szydłowska.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem audycji był Tomasz Domagała. 

Data emisji: 22.12

Godzina emisji: 22.06

PR24


Zobacz więcej na temat: KULTURA TEATR
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Twórczość Vedrany Rudan. Głos bezkompromisowej kobiety

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 09:00
- Vedrana Rudan jest niezwykle barwną postacią, gwiazdą literatury i publicystyki. Kreuje się nieustannie, prowokuje i skandalizuje. Jest bardziej otwarta niż Elfriede Jelinek, jest jej więcej w przestrzeni publicznej - mówiła w Polskim Radiu 24 Iwona Kempa, która na deski Teatru Dramatycznego w Warszawie przeniosła książkę chorwackiej pisarki "Miłość od ostatniego wejrzenia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej". Premiera w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 10:36
- Życie, nauka, wakacje, seks, umieranie, święta i punk w Polsce, zapraszamy  - powiedział w Polskim Radiu 24 aktor Radosław Krzyżowski. W Narodowym Starym Teatrze w Krakowie miała miejsce premiera spektaklu "Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej". 
rozwiń zwiń