Krakowski Festiwal Filmowy jest jedną z najstarszych imprez w Europie poświęconych filmom dokumentalnym, animowanym oraz krótkim fabułom. Podczas 7 festiwalowych dni widzowie będą mieli okazję obejrzeć około 250 filmów z Polski i z całego świata.
Zobacz zwiastun zapowiadający festiwal:
Tegoroczną edycję festiwalu otworzył "Dzień z życia", czyli eksperyment filmowy, który powstawał pod okiem Ridleya Scotta i Kevina Macdonalda. Znani i cenieni reżyserzy zaprosili do współpracy blisko 80 tysięcy realizatorów ze 197 krajów. Każdy z nich miał nakręcić autorskie obrazy o tym, jak wyglądał u nich 24 lipca 2004 roku. Następnie Ridley Scott i Kevin Macdonald z pomocą sztabu selekcjonerów podjęli się wyboru i zmontowania odpowiednich fragmentów. W rezultacie powstał film jedyny w swoim rodzaju, będący nie tylko barwnym i dynamicznym kolażem, ale i próbą głębszej syntezy i odpowiedzi na pytania: jak wygląda zwyczajny dzień przeciętnego mieszkańca naszej planety? Kim jest współczesny człowiek? "Dzień z życia" miał światową premierę 28 stycznia na festiwalu w Sundance oraz równocześnie w Internecie.
- To film szczególny, który pokazuje życie na naszej planecie, z wszystkimi jego radościami i troskami - wyjaśnia dyrektor festiwalu Krzysztof Gierat. Dodaje, że film ponownie udostępniony zostanie użytkownikom YouTube w rocznicę realizacji, 24 lipca 2011.
Aby wysłuchać rozmowy Ryszarda Jaźwińskiego z dyrektorem festiwalu Krzysztofem Gieratem, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku, który znajduje się w boksie "Posłuchaj" po prawej stronie artykułu.
Zobacz zwiastun filmu:
Dokumenty, animacje i fabuły
Trzonem krakowskiego festiwalu pozostają trzy konkursy, w których startują filmy dokumentalne, animowane i fabularne. Główną nagrodą międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych jest Złoty Smok, zwycięzca międzynarodowego konkursu filmów dokumentalnych wyjeżdża z Krakowa ze Złotym Rogiem, a triumfator konkursu polskiego otrzymuje Złotego Lajkonika. Filmy konkursowe zostały w tym roku wybrane z rekordowej liczby 2700 zgłoszeń, które napłynęły do organizatorów oraz spośród filmów dostrzeżonych na międzynarodowych festiwalach.
Pokazy konkursowe uzupełniają sekcje pozakonkursowe.
- Spojrzenie na Holandię – przegląd najnowszych holenderskich filmów dokumentalnych, próba przybliżenia najnowszego dorobku tamtejszej kinematografii i zasad funkcjonowania rynku
- Panorama filmu polskiego – doroczny przegląd dokonań polskich filmowców, sekcja bardzo doceniana przez zagranicznych selekcjonerów i programatorów
- Krakowskie premiery dokumentalne – filmy nowe, intrygujące, nierzadko poruszające kontrowersyjne tematy, dokumenty „z pazurem”
- Dźwięki muzyki – wypełnione różnorodnymi rytmami biografie muzyków, zespołów, a nawet całych nurtów muzycznych
- Gdzieś w Europie – zwyczajne niezwyczajne historie niezwykłych zwykłych ludzi
- Laureaci festiwali – filmy, które odniosły sukcesy i urzekły publiczność m.in. na festiwalach w Lipsku, Amsterdamie, Jihlavie, Jerozolimie, Lizbonie
- Przegląd filmów Wojciecha Wiszniewskiego – nagrodzonego pośmiertnie
na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 1981 roku - będzie hołdem dla tego wybitnego artysty i dokumentalisty w 30-lecie jego śmierci
- Noc Wideoklipów – oryginalne, wyróżniające się sposobem realizacji teledyski
Kogo będzie można spotkać na festiwalu?
Jak co roku krakowski festiwal odwiedzi wielu gości. Swoją obecność potwierdzili już m.in. Piotr Kamler - laureat Nagrody Smok Smoków, jeden z największych mistrzów światowej animacji filmowej; Tue Steen Müller - jeden z najwybitniejszych ekspertów europejskiego kina dokumentalnego, członek Duńskiej Rady Filmowej; Marcin Koszałka - krakowski dokumentalista, operator filmowy, reżyser, dwukrotnie zdobywca Złotych Lwów za zdjęcia na FPFF w Gdyni (Pręgi, Rewers) oraz Brązowej Żaby na Camerimage (Rewers); Kaleo La Belle - dokumentalista, zwycięzca 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego za film "Życie jest gdzie indziej"; Anna Kazejak-Dawid - reżyserka, scenarzystka, współautorka filmu "Oda do radości" i nagrodzonej w Krakowie "Bocznicy" oraz filmu "Skrzydlate świnie"; Tadeusz Słobodzianek - wybitny dramaturg, autor sztuki "Nasza klasa", za którą otrzymał Nagrodę Literacką Nike 2010; Marcin Wrona – reżyser filmowy i teatralny, autor filmów "Chrzest" i "Moja krew"; Jerzy Kapuściński – producent, dyrektor artystyczny Studia Filmowego Kadr, w ostatnim czasie wyprodukował m.in. "Rewers" i "Salę samobójców"; Bartek Konopka – reżyser, współautor nominowanego do Oskara dokumentu "Królik po berlińsku"; João Garção Borges (Portugalia) – reżyser, producent, scenarzysta, krytyk filmowy.; Ulo Pikkov (Estonia) – twórca filmów animowanych; Ally Derks - założycielka i dyrektor największego festiwalu filmów dokumentalnych na świecie IDFA w Amsterdamie, który tworzy od 1988 roku; Pieter van Huystee - jeden z najbardziej prężnie działających producentów holenderskich, którego dwa filmy zostaną przedstawione w Krakowie ("Młode gangi z Amsterdamu", "Pożegnanie").
Gospodarzem wieczoru Gali Zakończenia Festiwalu będzie Maciej Stuhr, a wystąpi jedna z najwybitniejszych formacji jazzowych "Marcin Wasilewski Trio", zespół który przez wiele lat koncertował z Tomaszem Stańko, gościem zeszłorocznej jubileuszowej gali krakowskiego festiwalu. Grupa przedstawi nagrania ze świetnie przyjętej nowej płyty "Faithful", wydanej w kwietniu przez prestiżową niemiecką wytwórnię ECM. Po wręczeniu nagród wielogodzinny pokaz nagrodzonych filmów.
51. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa do 29 maja.
Szczegółowy program konkursu oraz wydarzeń towarzyszących na stronie www.kff.com.pl
(mz, mat.prasowe)