Kultura

Miniprzewodnik po Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2011 15:00
Od 24 czerwca do 3 lipca, w Krakowie, trwa 21 Festiwal Kultury Żydowskiej, najstarsza i największa - impreza tego typu w tej części Europy. Specjalnie dla nas Miron Zajfert - warszawski przyjaciel Festiwalu - wybiera najważniejsze wydarzenia.
Audio
  • Miron Zajfert o Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie.
  • Subiektywny wybór wydarzeń festiwalu - Miron Zajfert.
  • Miron Zajfert zaprasza na festiwal również tych, którzy jeszcze tam nie byli.
  • Miron Zajfert w Terenie Kultura
  • Dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej - Janusz Makuch

Przez lata Festiwal budował swoją renomę. Dziś do Krakowa przybywa publiczność nie tylko z całej Polski, ale niemalże ze wszystkich kontynentów.

Nie dziwi fakt, że miejscem festiwalu jest krakowski Kazimierz, historyczna dzielnica żydowska, na której terenie przez wieki przenikały się kultura żydowska z chrześcijańską.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie to nie tylko miejsce wydarzeń artystycznych, to również tworzenie kultury żydowskiej – w wielu seriach warsztatów, które są głównym elementem programu edukacyjnego. Festiwal uczy, pokazuje to co ukryte pod warstwą stereotypów, zaznajamia.

Trochę historii

Festiwal w 1988 roku był małą kameralną sesją naukową połączoną z pokazem filmów. Dziś to ponad 200 wydarzeń, w których udział bierze blisko 30 tysięcy widzów.

Dziś festiwal nie wybiera już między kulturą Żydów aszkenazyjskich (ci związani byli z Kazimierzem) i sefardyjskich - łączy je.

Subiektywny wybór

Poprosiliśmy Mirona Zajfera, dziennikarza muzycznego, warszawskiego przyjaciela Festiwalu Kultury Żydowskiej o wybranie wydarzeń, które na pewno na Festiwalu Kultury Żydowskiej należy odwiedzić. Nie był to wcale łatwy - Miron Zajfert mówi, że należy korzystać ze wszystkiego, co tam można będzie zobaczyć, usłyszeć, dotknąć. Jako obowiązkowy punkt programu Miron Zajfert wymienia żydowski Woodstock czyli koncert Szalom na Szerokiej - 2 lipca. Posłuchaj.

Posłuchaj subiektywnego wyboru wydarzeń Festiwalu Kultury Żydowskiej Mirona Zajferta.

Na te 10 festiwalowych dni powstaje miasto w mieści. Festiwal będzie trwał niemal 24 godziny na dobę. Tym, którzy w Krakowie na festiwalu będą po raz pierwszy Miron Zaifert poleca m.in. zwiedzanie siedmiu synagog Kazimierza. Posłuchaj.

/

Festiwal rozpoczął się w piątek (24 czerwca) i potrwa do 3 lipca. Polskie Radio objęło 21 Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie swoim patronatem.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni