Kultura

Znamy polskiego kandydata do Oskara

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2011 14:47
Film Agnieszki Holland "W ciemności" będzie polskim kandydatem do Oscara 2012 w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny - poinformował PISF.
Audio
  • Najnowszy film Agnieszki Holland "W ciemności" jest polskim kandydatem do Oscara

Jak wyjaśnił Rafał Jankowski z PISF - obraz Agnieszki Holland został wybrany przez powołaną przez ministra kultury Komisję Oscarową, w której zasiedli m.in.: dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz, reżyser Dariusz Gajewski, krytyk Michał Chaciński, aktorka Ilona Ostrowska oraz pisarz Zygmunt Miłoszewski.

Oznacza to, że film najpierw będzie się ubiegał o nominację wśród kilkudziesięciu narodowych kandydatów. Jeżeli film polskiej reżyserki zdobędzie nominację, wówczas powalczy o statuetkę w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz powiedziała, że komisja wybrała ten film jednogłośnie. Uznano, że ma największe szanse głównie dzięki tematyce. Jurorzy oceniający w tej kategorii to są osoby starsze. Agnieszka Odorowicz podkreśliła, że są pewne tematy, które cieszą się szczególnym uznaniem tych osób - albo wygrywają filmy z udziałem dzieci i o dzieciach albo wygrywają filmy o Holocauście.

Agnieszka Odorowicz dodała, że szanse na sukces polskiego filmu daje też jego amerykański dystrybutor. Sony Pictures Classic jest zainteresowany udziałem w kampanii promocyjnej, zaoferował też pomoc finansową w tej kampanii. Dystrybutor filmu Agnieszki Holland wypromował kilka filmów nagrodzonych Oscarem w kategorii filmu nieaglojęzycznego, ostatnio duński "In A Better Life", a wcześniej austriacki film "Fałszerze".

Obraz był do tej pory znany pod roboczym tytułem "Ukryci". Zmiana tytułu była między innymi podyktowana chęcią uniknięcia skojarzeń z ostatnim filmem Michaela Hanekego – poinformował portal polskieradio.pl producent filmu, Wojciech Danowski ze studia filmowego Zebra.

"W ciemności" to prawdziwa historia lwowskiego kanalarza, Leopolda Sochy, który podczas wojny ukrywał kilkunastu Żydów, chroniąc ich przed śmiercią.

Robił to dla pieniędzy, ale z biegiem czasu, obcując z ich dramatem i cierpieniem, stał się innym człowiekiem. Jego charakter uległ przemianie. Oddał ochranianym pieniądze. W międzyczasie rozszedł się na krótko z żoną, która uznała jego działalność za zbyt ryzykowną.

W kanałach podczas wojny rozgrywały się niepojęte dramaty, ludzie ocierali się o ostateczność. Gotowi byli do najwyższych poświęceń, by nie zdradzić miejsca pobytu grupy. Przez cały czas przebywali w przejmującej ciemności. Socha chronił swoich podopiecznych w kanałach przez 14 miesięcy.

Film to koprodukcja niemiecko-kanadyjsko-polska. Zdjęcia realizowane były w Modlinie, Warszawie, Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim, a w Niemczech: w Lipsku i w Berlinie (studio Babelsberg). W Łodzi produkcję wspiera Łódź Film Commission.

W postać Sochy wcielił się Robert Więckiewicz, u jego boku pojawia się Agnieszka Grochowska, Kinga Preis, Julia Kijowska, Marcin Bosak oraz niemiecki aktor Benno Fürmann. Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z planu filmowego.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Agnieszka Holland znowu na planie

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2010 08:52
Po zdjęciach w Berlinie i Lipsku ekipa nowego filmu Agnieszki Holland przeniosła się na warszawską Starówkę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy film Holland

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2010 09:23
Agnieszka Holland podjęła prace nad nowym obrazem. Tym razem będzie to opowieść o lwowskim bohaterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ośmiolatka, która przechytrzyła śmierć

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2011 08:16
Niewielu udało się uciec z getta. Świadkowie tamtych wydarzeń odchodzą, nie ma już kto opowiadać tych tragicznych, przejmujących historii. Tym cenniejsza jest książka Krystyny Chiger.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dziewczynka w zielonym sweterku" - wspomnienie czasów Holocaustu

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2011 11:00
Przeczytaj rozmowę z Beatą Dżon, która, wraz z Tomaszem Drozdowiczem, zrealizowała dokument o niezwykłym ocaleniu Krystyny Chiger. Przetłumaczyła także jej książkę "Dziewczynka w zielonym sweterku".
rozwiń zwiń