Kultura

Roa na Katowice Street Art Festival

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 14:52
Na całym świecie Roa umieszcza na ścianach domów ogromne wizerunki czarno-białych zwierząt. Belgijski grafficiarz będzie działał teraz na Śląsku.
Mural Roa
Mural RoaFoto: facebook

- Chcemy zmieniać miasto zrywając z tradycyjnym i dekoracyjnym podejściem do street artu - mówią organizatorzy drugiej edycji Katowice Street Art Festival (20-29 kwietnia). Zrywają z takim podejściem z niezłym wyczuciem. Zapraszają na Śląsk bardzo ciekawych przedstawicieli street artu.
Oprócz Roa, który osiągnął w świecie grafficiarzy taką pozycję, jak Banksy, w Katowicach zadziałają Francuz Ludo, Hiszpan Escif, czy M-City z Polski.
W tym roku w przestrzeni miejskiej powstaną zaskakujące instalacje Marka Jenkinsa, będą też działać Mentalgassi ironicznie komentujący rzeczywistość na miejskiej infrastrukturze. A Olek - zdobywająca sławę na całym świecie Ślązaczka - przedstawicielka knit graffiti (jak mawiają niektórzy: włóczkowego street artu) "ubierze" w szydełkowe ubrania dwie koparki ustawione przed katowickim Spodkiem.
Zaproszenie przyjął również Ganzeer egipski artysta-buntownik. Wiosną 2011 roku, podczas kairskiej rewolucji, zaczął tworzyć serię murali Martyt Murals portretujących poległych w starciach na ulicach Kairu. Ganzeer był już w Polsce na zeszłorocznym Kongresie Kultury >>>
Godna uwagi będzie również wystawa fotograficzna "Boogie w mieście". Boogie to serbski artysta znany z mocnych zdjęć ukazujących zamieszki w Jugosławii, Belgradzie, środowisko skinheadów czy gangów z Brooklynu. Podróżuje po całym świecie fotografując jego ciemniejszą stronę, a  katowicka wystawa, którą Boogie osobiście otworzy, będzie zaproszeniem do poszukiwania odpowiedzi na pytanie czym miasto właściwie jest.

usc/mat.prasowe

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Mazakiem i kafelkiem po murach

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2011 10:52
Farba w sprayu, kafelek ceramiczny, no i prosty, dobry pomysł, tyle trzeba by tworzyć sztukę ulicy. Odbiorca też ma zadanie do wykonania: fotografować i dzielić się graffiti z innymi!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Graffiti: farbą w miejską tkankę

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 11:30
Kiedy chodzą po ulicach i nie mają flamastra w kieszeni, czują się źle. Grafficiarze ingerują w przestrzeń zabudowaną. Liczą się ci, których kreatywność i wyobraźnia nie zna granic.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Banksy: co zmaluje, inni zaraz zamalują

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2011 10:07
"Jeden naród pod kamerami CCTV" - takim napisem na ścianie londyńskiej kamienicy artysta sprzeciwiał się miejskiemu monitoringowi. Sam malował pod okiem kamer.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czym żyje ulica? Najlepszy street art w 2011!

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2011 13:50
Wielkie drewniane spinacze w parku, mikroskopijne blokowiska, optyczne iluzje na murach. Artyści ulicy tworzyli w tym roku zachwycające rzeczy.
rozwiń zwiń