Kultura

Co płynie w polskich żyłach?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2014 15:00
Krew, woda a może… mleko? O duchowej i estetycznej wrażliwości Polaków przeczytamy w nowej książce dziennikarki Polskiego Radia Marty Kwaśnickiej "Krew z mlekiem". Portal PolskieRadio.pl zaprasza na niezwykłe spotkanie z autorką.
Krew z mlekiem Marty Kwaśnickiej (fragment okładki książki)
"Krew z mlekiem" Marty Kwaśnickiej (fragment okładki książki)Foto: materiały promocyjne

"Krew z mlekiem", to zbiór esejów o literaturze i sztuce, gdzie przeplatają się wątki z utworów Homera, Safony, El Greca. Pisarka nawiązuje także do rodzimych twórców z Adamem Mickiewiczem na czele. Jest to książka o polskości ukształtowanej na styku europejskiej Północy i Południa.

Lekturze tej niezwykłej książki towarzyszy osobliwe uczucie: że na nią nie zasłużyliśmy. Mam wrażenie, że jest czystym darem

prof. Wojciech Kudyba

- "Krew z mlekiem" to zbiór, który daje szansę przekroczenia doraźności i wejścia w takie obszary kultury, o których zapomnieliśmy - twierdzi poeta i krytyk literacki prof. Wojciech Kudyba. Zaś dramaturg Wojciech Tomczyk dodaje, że podróżowanie na Zachód jest dla autorki czynnością równie egzotyczną, co przejście przez ulicę po pasach. - Po dziejach Europy młoda literatka porusza się z zadziwiającą sprawnością, wręcz z lekkością - ocenia.

Dzieło Marty Kwaśnicka czekało na druk dwa lata, ale treść - jak sama mówi - powstawała dużo wcześniej. Tom jest zatem zapisem pewnej drogi, retrospekcją. "Starałam się, aby teksty - chociaż powstawały w różnych okresach i okolicznościach - stworzyły spójną całość, którą można odczytać na wielu płaszczyznach. To opowieść o zmaganiu się z pięknem i z jego brakiem, z poczuciem beznadziei, z tęsknotą do Boga; jest to wreszcie historia pewnego rozwoju. Ten rozwój, mam nadzieję, nadal się nie skończył” - napisała na swoim blogu.

foto.
foto. materiały promocyjne

 

Książka Marty Kwaśnickiej inicjuje serię publikacji polskich eseistów, "Czwarta Fala". Założeniem cyklu jest prezentacja polskich autorów młodszego pokolenia, często debiutantów. Ma to być wielogłos o kulturze, współczesności i historii.

O kulturze z pasją i na przekór przelotnym modom będziemy mogli usłyszeć na spotkaniu z pisarką. Z Martą Kwaśnicką rozmawiać będą m.in. krytyk teatralny Wanda Zwinogrodzka, filozof Dariusz Karłowicz oraz scenarzysta i producent Wojciech Tomczyk. Spotkanie poprowadzi Tomasz Krawczyk z pisma Teologia Polityczna.

Spotkanie odbędzie się już w najbliższy czwartek o godz. 18.00 w restauracji Trzecia Waza, przy Krakowskim Przedmieściu 64.

 

 

/

Patronat nad wydarzeniem objął Portal PolskieRadio.pl

 

(mat.prom, kawa, pkur)

 

 

(mat.prom., kawa, pkur)

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Wszyscy martwi razem" - wygraj książkę w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2011 11:30
Powieści o kelnerce-telepatce Sookie Stackhouse to wspaniałe historie z amerykańskiego Południa zaludnionego barwnymi postaciami: ludźmi, czarownicami, wróżkami, wampirami, wilkołakami i zmiennokształtnymi. Niektóre z nich to istoty dobre, wiele jednak nastaje na życie innych, zarówno w nocy, jak i w dzień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jacek Hugo-Bader: dziennikarstwo to moje przeznaczenie

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 13:22
Reportaż "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" to kolejny doskonały reportaż w karierze Jacka Hugo-Badera. Książka ukazała się wiosną 2014 roku i była pierwszą pozycją w karierze dziennikarza, której akcja nie rozgrywała się w Rosji albo byłych republikach radzieckich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lektury kształcą, ale…

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2014 17:53
Fundacja Punkt Widzenia opublikowała właśnie raport dotyczący męskości i kobiecości w lekturach szkolnych. Po zapoznaniu się z jego treścią można odnieść wrażenie, że przy układaniu spisu książek brał udział arcybiskup Gądecki. Chłopcy są od udowadniania swojej odwagi, dziewczynki mają jedynie pomóc w staniu się mężczyzną.
rozwiń zwiń